PDA

Zobacz pełną wersję : Manual Focus oraz ustawienie nieskończoności



artart
20.07.16, 14:54
Cześć

Mając do dyspozycji obiektywy 9-18 oraz 14-150, jakiś czas temu spróbowałem zrobić zdjęcia nocne (teren z dala od świateł).
W przypadku, gdy mam cokolwiek w obiektywie, ustawiam MF + dzięki Focus Peaking jestem w stanie ustawić ostrość na dowolny element.
Zdjęcie wychodzi (lepiej lub gorzej).

Gdy próbuję zrobić zdjęcia samych gwiazd, powinienem ustawić nieskończoność. Przy pierścieniu ostrości "ciągłym", bez podziałki staje się to niemożliwe.

Macie może sugestie, jak ogarnąć takie przypadki?

ar

fret
20.07.16, 15:06
Spoko, jest coś takiego jak głębia ostrości. Ustalasz interesujący Ciebie krążek rozproszenia, wyznaczasz hiperfokalną, namierzasz obiekt w okolicy hiperfokalnej lub dalszy, nanosisz kreski na obiektyw i sprawdzasz w nocy efekt :)

hades
20.07.16, 15:40
Fret, niektóre obiektywy mają pierścień ostrości z ciągłym obrotem. Kresek nie da się nanieść.

Artart, faktycznie Fret ma racje najlepiej jest użyć hiperfokalnej. Na zwykłym 9-18 da się to zrobić w dzień. Focus Peaking podczas obrotu pierścieniem ostrości na chwilę pokazuje jako ostry cały obraz, od bliskiego planu po daleki horyzont.

Jednak bez światła na pierwszym planie i horyzoncie trudno to zrobić. W nocy najlepiej wykorzystać powiększenie kadru. Jaśniejsze gwiazdy powinny być widoczne w podglądzie na powiększeniu. Wówczas będzie też możliwe ustawienie ostrości.

fret
20.07.16, 15:45
... Kresek nie da się nanieść.

...

Ok, a plastrem da się skleić? Ustawienie ostrości się nie zmieni? Z ostrością nie ćwiczyłam, ale lubię stałki i na zumie czasem sklejam sobie konkretną ogniskową.

hades
20.07.16, 15:51
Ok, a plastrem da się skleić? Ustawienie ostrości się nie zmieni? Z ostrością nie ćwiczyłam, ale lubię stałki i na zumie czasem sklejam sobie konkretną ogniskową.

Można spróbować. Ale w 9-18 pierścień ostrości jest elektroniczny. Poza tym aparat może zrobić reset obiektywu, a przy tym ostrości.

Farensbach
20.07.16, 18:24
Ja ten problem rozwiązuje w ten sposób, że oświetlam sobie jakiś obiekt 20-30 m od aparatu mocną latarką (najczęściej drzewo i na nim ustawiam ostrość, potem kadr na gwiazdy i jest ok. Jeszcze mi sie nie zdarzyło, by przy ustawieniu ostrości na 20-30 m. gwiazdy nie mieściły się w hiperfokalnej.
Znacznie prościej jest w manualnych obiektywach typu samyang 12/2, tam wystarczy ustawić pierścień ostrości "prawie na nieskończoność" i jest ok.

artart
21.07.16, 11:08
Odpowiadając:

1. Użycie hiperfokalnej, zapomniałem o tym, faktycznie da się popracować i pewnie wyjdzie.
2. Użycie latarki/lasera/LEDa do oświetlenia planu, fajny patent, warty zapamiętania, choć w tym konkretnym przypadku nie zadziała.


Za to w Necie znalazłem ciekawą informację, może kogoś zainteresuje.

W ustawieniach własnych AF/MF:
"Reset Lens

Reset Lens is a simple function that resets the focus on your lens to infinity each time you turn the camera off. It works for both standard zoom and power zoom lenses"

Co prawda w instrukcji do mojego M10mII nie ma jawnie wpisanego resetu do nieskończoności, to może może to właśnie tak zadziałać.
Sprawdzę w wolnej chwili.

sikor
21.07.16, 11:20
Odpowiadając:

1. Użycie hiperfokalnej, zapomniałem o tym, faktycznie da się popracować i pewnie wyjdzie.
2. Użycie latarki/lasera/LEDa do oświetlenia planu, fajny patent, warty zapamiętania, choć w tym konkretnym przypadku nie zadziała...

Uwierz, zadziała :shock:

hades
22.07.16, 09:11
W ustawieniach własnych AF/MF:
"Reset Lens

Reset Lens is a simple function that resets the focus on your lens to infinity each time you turn the camera off. It works for both standard zoom and power zoom lenses"


To akurat ciekawa informacja. Nie przypominam sobie bym znalazł ją w instrukcjach, a miałem kilka aparatów. Sam jestem ciekaw jak zadziała w w pierwszej wersji E-M10.

And.N
22.07.16, 11:38
To akurat ciekawa informacja. Nie przypominam sobie bym znalazł ją w instrukcjach, a miałem kilka aparatów. Sam jestem ciekaw jak zadziała w w pierwszej wersji E-M10.

Tak na chopski rozum ta opcja Reset Lens (jak jest na On) w E-M10:
178828
powinna dać ustawienie ostrości na nieskończoność po wyłączeniu i włączeniu zasilania aparatu.

PS.
Tak mi działa (choć w menu nie ma takiej opcji) w panasie G1. Po włączeniu zasilania gdy w aparacie wcześniej był ustawiony tryb MF ostrość jest automatycznie na nieskończoność.
W G5 już tak nie jest, za to bardzo łatwo ją ustawić w MF na nieskończoność. Obracając pierścieniem ostrości pojawia się skala/linijka o tym informująca:
178829