PDA

Zobacz pełną wersję : Peleng - ustawienia pierścieni?



dog_master
25.02.08, 20:32
Od niedawna jest ze mną rewelacyjny imho fiszaj Peleng, ale tak srednio mi idzie jego obsluga... Dostalam jakis swistek po rosyjsku, jednak go nie znam... Mozecie mi podpowiedziec, co oznaczaja i jak dzialaja te pierscienie?

1. Przyslona - to wiem, bo w body pokazuje sie [-.-], ale swiatlomierz dziala, czyli jest okej. Ustawiam na porzadana i tyle, powiedzmy, ze dziala ;)

2. Lock-unlock - do czego on sluzy? Zauwazylam, ze im wieksza przyslona, tym on ma jakby wiekszy kat mozliwego obrotu. Ale efektow jego zmiany nie wykrylam.

3. Do czego sluzy ta skala pomiedzy ostroscia a blokada, z wartosciami przyslony? Cos ona daje? ;)

4. Ostrosc - ustawia sie ok, mniej wiecej jest dobrze, ale... co znaczy to M na poczatku skali? No i niezbyt ostrzy mi na nieskonczonosc... Ustawiam w pozycji [nieskonczonosc] na zoltej linii, ustawiam f8, i mam fotke calkowicie nieostra... :/

Sprzedawca mowil mi i na stronie o pelengu czytalam, ze musi byc nakrecony albo "element neutralny" albo filtr UV - jest. Bez niego zupelnie siadala ostrosc. [mam ten neutralny, domyslnie byl zalozony]. Calosc zamocowana jest tak: E330 -> 4/3-M42 -> M42-PelengMount;) -> Peleng.

Rafał Czarny
25.02.08, 20:38
3. Ta skala pokazuje głębię ostrości. Przy danej przysłonie i przy danej odległości odtąd dotąd będzie ostro. Czyli np. patrzysz na tę skalę miedzy numerami 3,5 a 3,5 (to wartości przysłony). Na dolnej skali odczytasz zakres głębi ostrości.

Lock - unlock to taki ogrnicznik. Chcesz np. focić na przysłonie 8, jednak do ostrzenia otwierasz obiektyw na maksa. A dzięki ustawionemu ograniczeniu możesz przymnkąć przysłonę do wcześniej ustalonej pozycji bez odrywania oka od wizjera. Przydatna rzecz.

Syd Barrett
25.02.08, 22:14
4. no u mnie przy przejściu z M42->4/3 nieskończoność idzie troszkę bliżej. Tak mam ze wszystkimi M42. Troszkę kłopotliwe, bo nie można ostrzyć w ciemno (bez patrzenia w wizjer).

Mirek54
25.02.08, 22:59
Gdzies czytalem,ze przy przelotce na m42 ten wymiar X musi miec 7 lub 8,42.Nie pamietam tego czy 7 czy 8 ale tego ,42 jestem pewien.Jak ten wymiar nie jest dokladny to sa problemy z ostrzeniem.Moze ktos by sie wypowiedzial?

Syd Barrett
25.02.08, 23:18
Gdzies czytalem,ze przy przelotce na m42 ten wymiar X musi miec 7 lub 8,42.Nie pamietam tego czy 7 czy 8 ale tego ,42 jestem pewien.Jak ten wymiar nie jest dokladny to sa problemy z ostrzeniem.Moze ktos by sie wypowiedzial?

- mój ma na pewno >7. jutro postaram się dopaść suwmiarkę to wtedy napiszę dokładnie.

dog_master
26.02.08, 00:09
Dzieki :)


4. no u mnie przy przejściu z M42->4/3 nieskończoność idzie troszkę bliżej. Tak mam ze wszystkimi M42. Troszkę kłopotliwe, bo nie można ostrzyć w ciemno (bez patrzenia w wizjer).
Troszke... ja mam ją na 2m mniej wiecej... W EXIFie nie ma info o odleglosci, wiec nie pamietam, ale dzis testowalam i tak mi wyszlo... :/

Jutro w praktyce to ustawiania otrosci sprawdze :)

Aaa, jeszcze jedno ;) Wartosci na osi odleglosci [4] to sa metry, stopy czy cos jeszcze innego? :>

Mirek54
26.02.08, 00:20
Aaa, jeszcze jedno ;) Wartosci na osi odleglosci [4] to sa metry, stopy czy cos jeszcze innego? :>

Jak masz zaznaczone ft-to to sa stopy.Jesli nie ma to latwo rozgryziesz-Stopy maja jakies dziwne wartosci,takie troche obce niz metry.Ale Ty masz M to napewno beda metry

dog_master
26.02.08, 00:45
Aaa, to to M na poczatku to jest od metrow? :D Jaki bajer :)

[jutro znow pojde sie pobawic :) wiec pewnie przyniose wiecej pytan ;) dzieki :)]

lessie
26.02.08, 07:28
potwierdzam informację o wpływie grubości przejściówki na ostrzenie - u mnie również nieskończoność nie wypada "w nieskończoności" tylko trochę przed nią. Bardzo denerwujące i też prosilbym o wypowiedzi osoby bawiące się m42 w E-systemie, czy mają podobne odczucia. Chciałbym wiedzieć czy mam do tyłka przejściówkę, czy już tak mamy.
kumpel w Canonie i drugi w Minolcie ma idealnie - nieskończoność to nieskończoność - samoloty Rubinarem w zasadzie robi szybciej niż ja z obiektywem AF - po prostu skręca na nieskończoność...
Drażni mnie...

krzysiekz
26.02.08, 09:34
Ostatnio kupilem tele 300mm i tez nieskonczonosc wypada wczesniej niz powinna. Mam przejsciowke z lublina.

piecka
26.02.08, 09:44
Ja posiadam przejśćiówkę M42->4/3 zakupioną na giełdzie. Wychodzi na to, że zrobiona jest ona ciut grubiej co daje nieskończoność trochę przed znaczkiem nieskończoności na obiektywie. To chyba taka natura przejściówek jest. Dobrze, że nie jest za cienka bo by nie dało się ostrzyć na nieskończoność ;)

lessie
26.02.08, 09:48
to trochę się uspokoiłem...chociaż wolałbym mieć komfort psychiczny przy ostrzeniu na 2000mm ;) i zdać się na sprzęt. Albo kiedyś wyostrzę na statywie i skleję kropelką w tej pozycji...do niczego innego nie uzywam...

Syd Barrett
29.02.08, 00:44
Gdzies czytalem,ze przy przelotce na m42 ten wymiar X musi miec 7 lub 8,42.Nie pamietam tego czy 7 czy 8 ale tego ,42 jestem pewien.Jak ten wymiar nie jest dokladny to sa problemy z ostrzeniem.Moze ktos by sie wypowiedzial?

Zmierzyłem swój adapter. Odległość x=67.5mm a x do czerwonej kropki 72mm.

Mirek54
29.02.08, 00:48
Gdzies czytalem,ze przy przelotce na m42 ten wymiar X musi miec 7 lub 8,42.Nie pamietam tego czy 7 czy 8 ale tego ,42 jestem pewien.Jak ten wymiar nie jest dokladny to sa problemy z ostrzeniem.Moze ktos by sie wypowiedzial?

Zmierzyłem swój adapter. Odległość x=67.5mm a x do czerwonej kropki 72mm.

Tu chodzi o grubosc pierscienia,a nie o srednice.

Syd Barrett
29.02.08, 00:55
Gdzies czytalem,ze przy przelotce na m42 ten wymiar X musi miec 7 lub 8,42.Nie pamietam tego czy 7 czy 8 ale tego ,42 jestem pewien.Jak ten wymiar nie jest dokladny to sa problemy z ostrzeniem.Moze ktos by sie wypowiedzial?

Zmierzyłem swój adapter. Odległość x=67.5mm a x do czerwonej kropki 72mm.

Tu chodzi o grubosc pierscienia,a nie o srednice.

Sorry - miało być oczywiście 6.75mm || 7.2mm.

dog_master
29.02.08, 02:18
Sprawdzilam na swoim obiektywie i... nieskonczonosc mam na jakiejs 1.5-1.7m... ;/ A przejsciowki nie mam jak zmierzyc.

Czy ktos z Was ma jakas inna przejsciowke niz ta z Lublina i mu normalnie dziala?

One more ;) Czy moglby mi ktos wytlumaczyc, jak po kolei uzyc tego pierscienia lock/unlock? Kombinuje, ale mi nie wychodzi...

Marcin510
29.02.08, 02:43
4. no u mnie przy przejściu z M42->4/3 nieskończoność idzie troszkę bliżej. Tak mam ze wszystkimi M42. Troszkę kłopotliwe, bo nie można ostrzyć w ciemno (bez patrzenia w wizjer).

mam dokladnie to samo, ostra nieskonczonosc jest tuz przed koncem skali
w wiekszosci przypadkow

ale nie we wszystkich, w niektorych obiektywach jest prawidlowo, czyli ostro na samym koncu :)

przejsciowke mam z lublina

dorjan
29.02.08, 02:48
One more ;) Czy moglby mi ktos wytlumaczyc, jak po kolei uzyc tego pierscienia lock/unlock? Kombinuje, ale mi nie wychodzi...

Masz obiektyw z tzw. "preselekcją przysłony". To prosty i wygodny sposób na przymykanie obiektywu bez automatyki przysłony.

Pierwszy pierścień z wartościami przysłon wcale nie musi zmieniać otworu, gdyż jego zadaniem jest ustalenie jedynie wartości przysłony, którą będziemy stosować. Dopiero przekręcenie do oporu pierścienia (nr 2) w kierunku lock (zamknięte) spowoduje przysłonięcie do ustalonej wcześniej wartości. Przekręcenie w kierunku unlock (otwarte) pozwala na ostrzenie i obserwację fotografowanego obiektu na pełnym otworze.

Jeżeli ustawisz wartość przysłony na 11 to przekręcenie pierścienia (unlock<->lock) do oporu w kierunku "lock" spowoduje przysłonięcie jedynie do wartości 11, a w kierunku "unlock", całkowite otwarcie obiektywu. Zawsze wartością graniczną dla pierścienia nr 2 będzie ustalona wcześniej wartość na pierścieniu nr 1. W ten sposób bez odrywania wzroku od celownika możemy błyskawicznie przysłonić obiektyw do tej ustalonej wcześniej wartości, a obserwować i ostrzyć na pełnym otworze obiektywu. Samo ustawienie wartości przysłony na pierścieniu nr 1 nic nie da, ponieważ dopiero pierścień nr 2 przekręcony w kierunku "lock" do oporu faktycznie zmniejsza otwór obiektywu.

Zawsze stosuj krańcowe wartości tego pierścienia (nr 2), gdyż w innym przypadku nigdy nie będziesz wiedziała jaka przysłona została użyta.

Pozdrawiam.

Ficek
29.02.08, 10:45
też mam problem z grubością przejściówki na m42 i efekty są jak wyżej; znalazłem też kiedyś to w sieci:

http://www.myfourthirds.com/document.php?id=11937

a to cytat:

[NOTE added on July29 2005] I have used this lens a bit more now and I discovered a serious problem with using the OM-adapter with such short focal lengths. The OM-adapter is 0.1 mm thinner than the ideal thickness required to produce the infinity focus setting of an OM-lens at the actual infinity mark. With lenses of 'ordinary' focal lengths where the lens package moves several millimeters, that is not critically important. However with an 8 mm lens, the lens package moves only about 0.1 mm when focussing from 0.3 meters to infinity, hence making it impossible to trust the focus scale. I think this is the reason why the lens rendered unsharp images at f/3.5 in my initial tests since I did not focus with the viewfinder but rather by setting the hyperfocal distance on the distance scale of the lens. I will make some more tests soon to 100% confirm this.

nie jest wykluczone że rozwiązniem jest kupienie bezpośredniej przejściówki T2 => E-system