PDA

Zobacz pełną wersję : Padła matryca w EM1?



MikolajN
29.03.16, 13:36
Witajcie,

mam takie pytanie. Mianowicie ostatnio po dłuższym czasie wyjąłem mojego EM1. Zaktualizowałem go do 4,1 podłączyłem fisha 1,8 i na Święta porobiłem trochę zdjęć. od początku wkurzało mnie, że obiektyw nie ostrzy jak trzeba. Ustawiony na nieskończoność ostrzył pierwszy plan a tył był jak kaszka pomimo np ISO200. Już chciałem go reklamować ale dzisiaj podłączyłem sobie 45mm by sprawdzić efekty. Potem 25mm, potem 60mm macro i wszędzie poza tym, że padła ostrość to jeszcze pojawiły się delikatne zafarbowania turkusowe i fioletowe na narożnikach ostrych krawędzi. Wszędzie gdzie jako tako odbija się światło.
Aparat już jest spakowany i jedzie do serwisu, ale czy ktoś z Was miał takowy problem i może potwierdzić, że to matryca? Dodatkowo jak podłączyłem 45mm to na ekranie w miejscu gdzie z reguły są parametry nastaw to pojawiły się rozmycia tak jakby kody QR po lewej i po prawej. Przeszło dopiero jak włączyłem menu i je wyłączyłem bo włączanie i wyłączanie aparatu nie pomagało.
Lightroom w dodatku przy obrabianiu nowych zdjęć wywala system! Ale tu nie jestem pewien czy to kwestia plików bo wgrywały się też ostatnio jakieś aktualizacje systemu W10 więc one mogły namieszać...

Pobierzcie proszę oba zdjęcia i oceńcie sami. W zegarku widać na tarczy że wskazówki poszły na fiolet a bezel po prawej jest zielonkawy. Ostrość ustawiona idealnie na logo a moim zdaniem słabo jest. Obiektyw to 45mm:

https://drive.google.com/file/d/0B4RfxRMYscG3YlZwTFFwYWRiRGM/view?usp=sharing

Drugie robione obiektywem 25mm. Zerknijcie na pierścień srebrny od strony gdzie pada światło:

https://drive.google.com/file/d/0B4RfxRMYscG3OGZLTlpDTWprYms/view?usp=sharing

Ehhhh Pecha mam :/

And.N
29.03.16, 13:49
Aberracje chromatyczne ? Nie sądzę aby to była wina matrycy. Może to nowsze oprogramowanie (4.1) nie usuwa ich tak mocno jak poprzednia wersja softu...

MikolajN
29.03.16, 14:01
No być może ale w tych samych warunkach nigdy przy tych obiektywach nie było problemu z aberracją. Jeżeli to soft to może wypowie się ktoś kto też zaktualizował?

And.N
29.03.16, 14:09
Co do nieco gorszej ostrości. Może gupie pytanie. Po aktualizacji wprowadziłeś swoje nastawy ? (np. wyostrzenie jpg-a) bo zdaje się zostają przywrócone do tych fabrycznych.
Edit.
Zdaje się, że to było wołane z RAW-a, więc nie było pytania.

MikolajN
29.03.16, 14:16
To było z RAWa. Po tej aktualizacji nic sie nie zmieniło w menu ani w ustawieniach.

And.N
29.03.16, 14:24
Edytowałem:). Kilka razy spotkałem się z informacją o resecie ustawień w bezlustrach Olympusa po aktualizacji. Może nie dotyczy M1 albo coś zmienili w tej kwestii.

MikolajN
29.03.16, 14:39
był reset przy 4.0. Przy 4.1 obyło się bez. W RAWach też widać, że kolor skóry ma teraz siny odcień. Najgorsze jest to, że ostrość nie działa jak należy. Z tego co się doszukałem w necie to wina jest po stronie matrycy skoro ten sam objaw jest na każdym obiektywie. Albo może coś z bagnetem.

And.N
29.03.16, 14:45
Próbowałeś te dwa RAW-y otworzyć w programie firmowym OV3 ? Jest tak samo jak w LR jeśli chodzi o te aberracje ? Teoretycznie powinno być lepiej.
Jeśli robiłeś w opcji RAW+JPG to plik JPG też powinien lepiej wyglądać (co do tych aberracji). Tak mnie się wydaje...,a może tylko wydaje...

MikolajN
29.03.16, 14:51
Co do aberracji to sprawdzałem już i na OV3 jak i na DxO. Wszedzie to samo. To nie są takie zwykłe aberracje. Np problem z takową miała Leica 25mm f1,4 ale normalna aberracja daje zafarb na samych obrzeżach naświetlonych elementów. U mnie jest teraz o tyle źle, że występuje ona na całych elementach. I chy byś nie zrobił zdjęcia na słońcu, czy w cieniu to zawsze gdzieś wystąpi na jaśniejszych elementach. A de tego fatalnie spadła jakość obrazu. Na ISO 200 szumi jak na co najmniej 1600.

And.N
29.03.16, 15:04
Co do aberracji to sprawdzałem już i na OV3 jak i na DxO. Wszedzie to samo. To nie są takie zwykłe aberracje. Np problem z takową miała Leica 25mm f1,4 ale normalna aberracja daje zafarb na samych obrzeżach naświetlonych elementów. U mnie jest teraz o tyle źle, że występuje ona na całych elementach. I chy byś nie zrobił zdjęcia na słońcu, czy w cieniu to zawsze gdzieś wystąpi na jaśniejszych elementach. A de tego fatalnie spadła jakość obrazu. Na ISO 200 szumi jak na co najmniej 1600.
To jest problem. Może ktoś z użytkowników EM1 (z softem 4.1) się wypowie w tym temacie.

Bodzip
29.03.16, 16:49
Możesz dać rawa tego z zegarkiem ?

MikolajN
29.03.16, 17:40
Proszę:

https://drive.google.com/file/d/0B4RfxRMYscG3a2tCNzRPZDBaQ0E/view?usp=sharing

gietrzy
29.03.16, 18:32
Proszę:

https://drive.google.com/file/d/0B4RfxRMYscG3a2tCNzRPZDBaQ0E/view?usp=sharing

I co niby ma się dziać z tym plikiem? Na dużym powiększeniu, na ekranie 5K szukam i nic nie mogę znaleźć. Poza tym + ci poleci bo przez ciebie odkryłem, że OV3 daje równo po wszystkich rdzeniach :)

MikolajN
29.03.16, 18:43
Choćby to, że nie jest ostre i ma kupę fioletu i zieleni... robię takie zdjęcia w tych samych warunkach. Różnica ewentualnie 0,7EV na ISO. Wyraźnie widzę że coś nie wychodzi, kolory nie te. Na tym zdjęciu włosy na ręce, skóra, tarcza - wszystko ma sine kolory. To co teraz jeszcze zauważyłem to jak powiększam zdjęcia na ekranie aparatu to wyglądają jakby miały rozdzielczość 640x480 - same kratki.

gietrzy
29.03.16, 19:25
To co teraz jeszcze zauważyłem to jak powiększam zdjęcia na ekranie aparatu to wyglądają jakby miały rozdzielczość 640x480 - same kratki.

Sformatuj kartę w aparacie, zrób zdjęcie i jeszcze raz powiększaj. Jesteś pewien, że wszystko dobrze ustawiłeś w tym - zbyt mocno - rozbudowanym menu M1?

Udostępnij proszę jeszcze jakieś zdjęcie w orf, gdzie wg ciebie iso 200 wygląda na 1600.

---- twój raw z zegarkiem ----

na minucie 20: aberracja poza punktem ostrości
na minucie 38: aberracja poza punktem ostrości.
Nie obserwujemy ich w punkcie ostrości.

MikolajN
29.03.16, 19:39
https://drive.google.com/file/d/0B4RfxRMYscG3ZkIycVZocXBTS1k/view?usp=sharing

---------- Post dodany o 19:39 ---------- Poprzedni post był o 19:33 ----------

Ale suma summarum, nie powinno być tej aberracji w ogóle przy tym obiektywie w tych warunkach...

---------- Post dodany o 19:39 ---------- Poprzedni post był o 19:39 ----------

https://drive.google.com/file/d/0B4RfxRMYscG3elJrSFV4MFJYdEE/view?usp=sharing

gietrzy
29.03.16, 19:49
Ale suma summarum, nie powinno być tej aberracji w ogóle przy tym obiektywie w tych warunkach...
https://drive.google.com/file/d/0B4RfxRMYscG3elJrSFV4MFJYdEE/view?usp=sharing

W jakich? Przepał pod słońce? Moim zdaniem wszystko gra. Z plikami, nie wiem jak ci je pokazuje ekranik M1.
Ztcp to jotpegi (czyli podgląd na ekraniku M1) usuwają aberacje tylko ze szkieł Oly. Nie pamiętam czy z automatu czy trzeba aktywować to w menu.

MikolajN
29.03.16, 19:57
Już zgłupiałem. Teraz raz jeszcze przestrzeliłem wszystkie obiektywy i jest ok. Jutro sprawdzę jeszcze w świetle dziennym. Ogólnie jest tak, że jak na codzień używasz aparatu i znasz jego pewne zachowania w określonych warunkach to od razu widać gdy coś jest inaczej. I tak najprościej mówiąc jest u mnie.
A co powiesz o ostrości w punkcie ostrości?

gietrzy
29.03.16, 19:59
A co powiesz o ostrości w punkcie ostrości?

Piękny zegarek. Ryba też ostra, na bank to nie mój Panas 8/3.5 ;)

MikolajN
29.03.16, 20:08
:oops: Wyszedłem na panikarza... A już chciałem porzucić ten system :/ Jutro zabiorę sprzęt w teren i zrobię sporo zdjęć. Zobaczymy.

Bodzip
29.03.16, 20:12
No więc tak, ...tfu od no i więc się zdania nie zaczyna. Dobra :mrgreen:
Wywołałem w Linuxowym Darktable. Spodziewałem się że będzie ok. No ale w Darkatble podobnie jak w LR siedzi gro silnika Adobe, więc zafarb też jest. Zdjęcie wyszło prawie że identycznie, może mniej szumu bo mam lepszy silnik odszumiania.
Spróbowałem w RawTherapee i ... sukces. Jest taka opcja co się nazywa "usuwanie widma"

170235

And.N
29.03.16, 20:18
Jak dla mnie też jeśli chodzi o szumy i ostrość jest OK. Na zdjęciu z zegarkiem iso 1000 i szum mały. Na dwu następnych (iso 200) też nie powiedziałbym, że szum wygląda na iso 1600.
Ostrość też wydaje mi się dobra. Na pierwszym z zegarkiem przysłona max. otwarta f1.8 i sądzę, że jest dobrze. Drugie, fakt ostrość jest tylko w dole kadru. Ale nawet z obiektywem 8mm jak tam była ustawiona ostrość (przy przysłonie f 2.0) to nie sięgnie nieskończoności i dalsze plany będą nie ostre. W trzecim już ostrość jest na większym obszarze zdjęcia (f 2.5), a czy mogłaby być lepsza to już trudniej mi ocenić. Trzeba by mieć doświadczenie z danym obiektywem. Może nieco bardziej domykać przysłonę w tym 8mm. Pozostałaby by ewentualnie kwestia tych aberracji/przebarwień, a może wcześniej aż tak nie zwracałeś na to uwagę i też były:wink:

MikolajN
29.03.16, 20:19
Zgrałem rawy na dysk i sformatowałem kartę. Zobaczymy jak będzie. Co do zegarka to już znam powód zafarbów ale o tym potem...

No ok, a co ze zdjęciami z lasu? Dlaczego wyszły tak źle tak zacnym obiektywem? :D

Mcarto
29.03.16, 20:19
Ktoś wspominał, że LR ma pewne problemy z kolorami Fujików.

MikolajN
29.03.16, 20:30
No był problem lekki jak miałem Fuji :D

Jutro porozdaję punkty bo dzisiaj musiałem rozdać innym by dać Wam no i za dużo jak na 24h ;)

hades
29.03.16, 22:01
No być może ale w tych samych warunkach nigdy przy tych obiektywach nie było problemu z aberracją. Jeżeli to soft to może wypowie się ktoś kto też zaktualizował?

Nigdy do końca nie masz tych samych warunków. Światło tak zagrało i tyle.

Jeśli się coś takiego pojawia to w LR 5/6/CC (chyba tym obrabiałeś) jest korekta w sekcji Lens Corrections -> Color -> Defringe. Łapiesz pipetę i klikasz na kolor, który Cię tak irytuje.

Mcarto
30.03.16, 00:16
No był problem lekki jak miałem Fuji :D

Ooops coś mi się porypało z X-M1 - sorki.

Bodzip
31.03.16, 19:56
Nigdy do końca nie masz tych samych warunków. Światło tak zagrało i tyle.

Jeśli się coś takiego pojawia to w LR 5/6/CC (chyba tym obrabiałeś) jest korekta w sekcji Lens Corrections -> Color -> Defringe. Łapiesz pipetę i klikasz na kolor, który Cię tak irytuje.
Dzięki Ci hadesie, w Darktable też to znalazłem