PDA

Zobacz pełną wersję : redukcja filtrowa



rados
22.02.16, 12:04
Nabyłem ostatnio obiektyw Panasonica 20/1.7 (dzięki Kacpero_1 :) ). Chciałbym z nim poużywać polara. Polara już mam, ale o średnicy 62 mm. Obiektyw ma mocowanie filtra o średnicy 46 mm. Nie znalazłem w sprzedaży redukcji o zakresie 46:62, choć nie tracę nadziei. :)

Stąd pytanie: czy zastosowanie dwóch pierścieni redukcyjnych np. 46:52 oraz 52:62 istotnie wpłynie na jakość obrazu (winietowanie, odblaski itd.), czy pozostanie neutralne dla jakości? Alternatywą jest oczywiście zakup nowego polara o średnicy 46 mm, ale wolałbym wykorzystać już posiadany.

Z góry dziękuję za pomoc :)

Bodzip
22.02.16, 12:38
Redukcja z "małego" na "duży" nie spowoduje winiety. Też tak mam i jest ok. W odwrotną stronę to buba.

rados
22.02.16, 12:48
Redukcja z "małego" na "duży" nie spowoduje winiety. Też tak mam i jest ok. W odwrotną stronę to buba.

O, to dobra wiadomość. Dziękuję. :) A podwójna redukcja? Pozostanie bez wpływu?

Bodzip
22.02.16, 13:53
O, to dobra wiadomość. Dziękuję. :) A podwójna redukcja? Pozostanie bez wpływu?
Bez wpływu. Robiłem podwójną z 36 mm do 58 mm oraz z 56 do 72

rados
22.02.16, 13:54
Bardzo dziękuję :)

alnico
22.02.16, 13:58
Powinien być na ebayu, winiety raczej nie będzie przy podwójnej redukcji ale głowy nie dam. Poza tym trzeba uważać bo przednia soczewka z redukcją będzie wjeżdżać do środka!

rados
22.02.16, 14:01
Powinien być na ebayu, winiety raczej nie będzie przy podwójnej redukcji ale głowy nie dam. Poza tym trzeba uważać bo przednia soczewka z redukcją będzie wjeżdżać do środka!

Cenna uwaga, dzięki. Sprawdzę jak to wygląda z UV, bo taki filtr już mam. Rozumiem, że jak nie będzie kłopotu z filtrem (w sensie wjeżdżania), to z podwójną redukcją też będzie OK?

alnico
22.02.16, 14:08
Cenna uwaga, dzięki. Sprawdzę jak to wygląda z UV, bo taki filtr już mam. Rozumiem, że jak nie będzie kłopotu z filtrem (w sensiue wjeżdżania), to z podwójną redukcją też będzie OK?
Nie można wkrecać do końca.

Bodzip
22.02.16, 14:10
Nie można wkrecać do końca.
Mówisz o Panasie 20/1,7 ?

rados
22.02.16, 14:14
Nie można wkrecać do końca.

Poćwiczę i poszukam jednej redukcji na e-bayu.

---------- Post dodany o 13:14 ---------- Poprzedni post był o 13:14 ----------


Mówisz o Panasie 20/1,7 ?

Tak, II edycja.

Rabbit
22.02.16, 17:29
rados masz tu:

http://www.ebay.com/itm/46mm-to-62mm-46-62-46-62mm46mm-62mm-Stepping-Step-Up-Filter-Ring-Adapter-/301733752799?hash=item4640bbafdf:g:Fi0AAOSwHnFV7UQ Q

rados
22.02.16, 17:36
Tak, też już znalazłem, ale dziękuję.

alnico
22.02.16, 22:15
Mówisz o Panasie 20/1,7 ?
Tak, o nim. Gdy wkręcisz redukcję do końca to obiektyw po wyłączeniu lub większym "mieleniu" ostrością w najlepszym przypadku się zablokuje a w tym gorszym rozleci i lepiej tego nie sprawdzać :roll:.

Bodzip
22.02.16, 22:21
Tak, o nim. Gdy wkręcisz redukcję do końca to obiektyw po wyłączeniu lub większym "mieleniu" ostrością w najlepszym przypadku się zablokuje a w tym gorszym rozleci i lepiej tego nie sprawdzać :roll:.
Nie wiedziałem, stosowałem redukcje do 12, 45, Sigmy 30 i dużego Olka 9-18. Tam nie było takiego problemu, i dzięki za info :)

alnico
22.02.16, 22:31
Nie wiedziałem, stosowałem redukcje do 12, 45, Sigmy 30 i dużego Olka 9-18. Tam nie było takiego problemu, i dzięki za info :)
pierścień gwintu filtra wsuwa się nieco do wnętrza patrząc od czoła obiektywu - stąd problem w 20/1.7.

rados
22.02.16, 22:36
Tak, o nim. Gdy wkręcisz redukcję do końca to obiektyw po wyłączeniu lub większym "mieleniu" ostrością w najlepszym przypadku się zablokuje a w tym gorszym rozleci i lepiej tego nie sprawdzać :roll:.

Sprawdziłem z filtrem UV na obiektywie. Nic złego się nie dzieje. Najpierw wkręciłem nie do końca, a później się odważyłem i dokręciłem do oporu. Obiektyw pracuje poprawnie. Wsuwa się, tak jak piszesz, ale jest jeszcze ok. 1 mm zapasu. Mam wersję II. Czy z redukcją będzie to działać inaczej? Czy redukcja jest szersza (po zewnętrznej) od pierścienia (obudowy) filtra?

alnico
22.02.16, 22:37
Sprawdziłem z filtrem UV na obiektywie. Nic złego się nie dzieje. Najpierw wkręciłem nie do końca, a później się odważyłem i dokręciłem do oporu. Obiektyw pracuje poprawnie. Czy z redukcją będzie to działać inaczej? Czy redukcja jest szersza (po zewnętrznej) od pierścienia (obudowy) filtra?
Jeśli filtr wymiarowy to jest OK!, ale redukcje jest szersza.

rados
22.02.16, 22:42
Jeśli filtr wymiarowy to jest OK!, ale redukcje jest szersza.

No to gorzej. Dziękuję za info. Kupię tę z ebaya (kosztuje grosze) i sprawdzę. W razie problemów kupię filtr, albo obejdzie się bez filtra.

alnico
22.02.16, 22:53
No to gorzej. Dziękuję za info. Kupię tę z ebaya (kosztuje grosze) i sprawdzę. W razie problemów kupię filtr, albo obejdzie się bez filtra.
Ja używam bez wkręcania do końca ale należy zachować dużą ostrożność.

rados
22.02.16, 22:56
Ja używam bez wkręcania do końca ale należy zachować dużą ostrożność.

Większe ryzyko widzę przy używaniu polara, bo kręcąc nim można wkręcić redukcję do końca :|

alnico
22.02.16, 23:21
Większe ryzyko widzę przy używaniu polara, bo kręcąc nim można wkręcić redukcję do końca :|
Dlatego zapas trzeba zostawić i kręcić raz w jedną raz w drugą - jak spojrzysz na obiektyw to wsuwa się malutko, ale jednak :roll:

rados
23.02.16, 11:31
Redukcja 46:62 zamówiona. :) Koszt 1,3 $, w cenie dostawa z Chin :shock:

gulasz
23.02.16, 11:48
że tak powiel LOL ;)
no i dzięki alnico za info o panasie 20 - zawsze to na przyszłość może się przydać..

wyszomir
23.02.16, 19:42
Ja używam bez wkręcania do końca ale należy zachować dużą ostrożność.

Ja bym spróbował innej metody - przykręcić do obiektywu filtr UV (ten z którym chowa się normalnie) i dopiero do filtra redukcję - wtedy nie będzie o nic zahaczać przy chowaniu. Następnie sprawdziłbym, czy przy takiej kombinacji nie ma winietowania i jeśli będzie OK - usunąłbym z filtra szkiełko by nie psuło jakości optycznej.

rados
23.02.16, 22:07
Ja bym spróbował innej metody - przykręcić do obiektywu filtr UV (ten z którym chowa się normalnie) i dopiero do filtra redukcję - wtedy nie będzie o nic zahaczać przy chowaniu. Następnie sprawdziłbym, czy przy takiej kombinacji nie ma winietowania i jeśli będzie OK - usunąłbym z filtra szkiełko by nie psuło jakości optycznej.

Dziękuję za pomysł. Co do winietowania: gdyby miało być większe z redukcją - byłoby źle. Ten obiektyw sam z siebie daje dużą winietę.