PDA

Zobacz pełną wersję : Co sądzicie o obiektywie spacerzoom OLYMPUS 14-150 ver . II czy lepeij panas14-140vII



MarKoz
9.02.16, 08:30
Jak w temacie co lepiej wybrać dedykowany obiektyw spacerzoom olympus 14-150 ver II czy panasonic 14-140 ver II co będzie lepsze dla body e-m10 cena ta sama

alnico
9.02.16, 08:51
https://forum.olympusclub.pl/threads/101768-Kt%C3%B3ry-obiektyw-lepszy-do-body-OLYMPUS-OM-D-E-M10-dylemat

MarKoz
9.02.16, 09:19
Alnico to ja sam wcześniej dałem pytanie na forum ale sytuacja się zmieniła mam panasonica 14-140 ver II a mam tez okazję kupić olympusa 14-150 ver II przyznam szczerze że zawsze go chciałem mieć ale miedzy panasem a olkiem było 1000 różnicy to przesada teraz sytuacja się zmieniła i za dwójkę praktycznie ta sama cena co za panasonica chodzi mi o to czy lepiej body olympusa będzie sie dogadywał z dedykowanym obiektywem a co za tym idzie to AF szybsze celniejsze i MF - tego nie ma panasonic i chodzi mi o jakość zdjęć żeby były wyraźne i ostre czy lepiej zostać przy panasonicu czy jednak olympus znowu dylemat :)
mam tutaj ciekawą wypowiedź
Co do pozostałych dwóch, to faktycznie oba są warte uwagi i oba bardzo dobre optycznie. Testy potwierdzają, że to ta sama półka, bo w jednej właściwości optycznej jest lepszy Panas, a w drugiej Olek. Kwestia upodobań. Jedne o czym tylko nie piszą, a co doświadczony doradca w sklepie powinien powiedzieć, to fakt, że każde body ma wgrane oprogramowanie rozpoznające obiektywy swojej marki i korygujące wady optyczne. Zatem obiektyw Panasonica podpięty do Olympusa da przeciętny obraz, podobnie jak obiektyw Olympusa podpięty do body Panasonica. Po podpięciu obiektywu Olympusa do body Olympusa (lub Panasonica do Panasonica) oprogramowanie: - koryguje dystorsję (która na szerokim końcu jest ogromna), - koryguje winietowanie (które również na szerokim końcu jest ogromne), - koryguje aberrację chromatyczną (która dla krótkiego i długiego końca jest dość spora i bez korekcji zauważalna) - wyostrza, zwłaszcza krawędzie (a przynajmniej wie, które fragmenty trzeba), - dodatkowo AF szybciej dogaduje się z body. Podobny efekt (tych dużych wad optycznych) można uzyskać na zdjęciach RAW, które nie są poddawane korektom przez oprogramowanie. Natomiast zdjęcia JPEG są korygowane, ale tylko wyłącznie dla wgranych obiektywów.

szafir51
9.02.16, 09:30
MarKoz
To nie mogłeś w tamtym wątku zapytać? Po co tworzyć nowy? Najlepiej napisz do modów o scalenie z tamtym.



Co do pozostałych dwóch, to faktycznie oba są warte uwagi i oba bardzo dobre optycznie. Testy potwierdzają, że to ta sama półka, bo w jednej właściwości optycznej jest lepszy Panas, a w drugiej Olek. Kwestia upodobań. Jedne o czym tylko nie piszą, a co doświadczony doradca w sklepie powinien powiedzieć, to fakt, że każde body ma wgrane oprogramowanie rozpoznające obiektywy swojej marki i korygujące wady optyczne. Zatem obiektyw Panasonica podpięty do Olympusa da przeciętny obraz, podobnie jak obiektyw Olympusa podpięty do body Panasonica. Po podpięciu obiektywu Olympusa do body Olympusa (lub Panasonica do Panasonica) oprogramowanie: - koryguje dystorsję (która na szerokim końcu jest ogromna), - koryguje winietowanie (które również na szerokim końcu jest ogromne), - koryguje aberrację chromatyczną (która dla krótkiego i długiego końca jest dość spora i bez korekcji zauważalna) - wyostrza, zwłaszcza krawędzie (a przynajmniej wie, które fragmenty trzeba), - dodatkowo AF szybciej dogaduje się z body. Podobny efekt (tych dużych wad optycznych) można uzyskać na zdjęciach RAW, które nie są poddawane korektom przez oprogramowanie. Natomiast zdjęcia JPEG są korygowane, ale tylko wyłącznie dla wgranych obiektywów.
używasz formatu JPEG czy RAW? Oprogramowanie Adobe (Lightroom i CameraRAW) koryguje i AC i dystorsję zarówno w obiektywach Olympusa jak i Panasonica. Bez różnicy.
Ja bym zostawił Panasa. Jakość optyczna tych obiektywów będzie pewnie nie do odróżnienia a Panas mniejszy.

MarKoz
9.02.16, 09:39
szafir51 pisałem na szybko ale zrobie tak jak poradziłeś napisze do moderatora o scalenie z tamtym postem, a co do olympusa wydaje mi się że bardziej edzie się dogrywał będzie szybszy , w panasonicu nie jest źle chodź jak trochę gorsze warunki oświetleniowe sztuczne światło ciemniej to długo ustawia ostrośc tak samo filmowanie ze 2 sek musza minąć zanim wyostrzy i przede wszystkim te kombinowania ze stabilizacją skoro jest na obiektywie to super sprawdzi się z panasem np px7 ale juz nie koniecznie z body olympusa trzeba przełączać wyłączyć na obiektywie korzystać z korpusu lub wyłączyc na obiektywie wyłączyć korpus , miałem na chwile podpięty w sklepie dwóję olek i tez świetnie wygląda ale bardziej mi chodzi o obrazek szczególnie 1:1 jpeg, w rawach to się w cale nie bawiłem jeszcze

szafir51
9.02.16, 09:57
Ja używam z powodzeniem Panasonica 45-150 na E-M10. Mam opcję IS Lens Priority ustawioną na ON i korzystam ze stabilizacji obiektywu. Jest tak samo wydajna jak stabilizacja matrycy E-M10 a z tego co pamiętam działa cały czas, nie tylko po wciśnięciu spustu migawki do połowy.

Niestety kombinacja długiej ogniskowej i małego otworu przysłony w słabych warunkach oświetleniowych zawsze będzie problematyczna. Szczególnie na mało kontrastowych powierzchniach. Nie liczyłbym tutaj na jakąś różnicę u Olympusa. Niedawno robiłem w ciemnicy zdjęcia na zakresie 100-150 mm i przysłonach f/5-5.6 i było słabo. Jak udało się wyostrzyć na dany punkt to potem na obiektach w podobnej odległości AF łapał dobrze. Ale jak tylko przejechał zakres i strzelił za obiekt, to potem już nie potrafił wrócić, musiałem kompletnie zmienić kadr i ostrzyć na coś blisko mnie.
Najlepiej jakbyś podpiął 14-150 II w sklepie i sprawdził ustawiając np. f/22 na Panasie i na Olku jak ostrzy.

MarKoz
9.02.16, 10:09
szafir51 ok tak zrobię ustawię przesłonę na olympusie i w panasonicu i zobaczę jak z ostrzeniem ,mogę dodać że miałęm wypożyczony olympus 14-150 ver I i powiem szczerze rewelacja celny szybki af fajne foty ostre i ładny kontrast i podobno w II polepszyli soczewki i nowszy ładny design i wersja świeża może jakieś aktualizacje będą predzej na ten obiektyw , zawsze chciałem dwojke jak wyżej pisałem ale cena odstraszała bardzo