PDA

Zobacz pełną wersję : Body nie wykrywa obiektywu, czarny ekran/wizjer



piozet
3.12.15, 00:58
Sprawa wałkowana od dawna na wielu forach i dotyczy różnych korpusów. Widziałem wątki dotyczące E-M5, E-M5II, E-M10, E-M1 jakieś PENy także (nie pamiętam które). Ja osobiście zderzyłem się z tym w E-M1.

W skrócie:
Sprawa wygląda tak, że obiektywy u43 (nie manualne) podpięte pod body powodują brak podglądu i informację o przesłonie: „-.-”. Pozostałe informacje (WB, AF/MF, czas itd.) są wyświetlane. Krótko: body nie widzi szkła.
Obiektywy sprawdzone na innych body, działają poprawnie w 100% - więc to kwestia puszki. Kwestia brudnych styków, „obróconego” obiektywu odpada - sprawdzone/wyczyszczone.

Z tego co dało się wyczytać z doświadczeń innych, jedyna sensowna opcja to serwis…

Ale może ktoś zwalczał ten problem i wie jaki jest faktyczny powód tego efektu?

luc4s
3.12.15, 01:28
Moim zdaniem to źle spasowany bagnet, przez co styki nie do końca najeżdżają na siebie. Czy taki stan jest zawsze?

piozet
3.12.15, 01:43
Nie, to nie to. Efekt od pewnego momentu (w czasie) jest trwały.

Tu przykładowe opisy tego samego problemu:

https://www.flickr.com/groups/1941650@N22/discuss/72157655134132088/
http://www.dpreview.com/forums/post/55425309

Jest ich duzo wiecej - ale wszystkie kończa tak samo: serwis i nikt nie dostał definitywnej odpowiedzi dlaczego.
Najbardziej rozbawiło mnie to:

<CYTAT>
Fixed by Oly under warranty, promptly, with a note saying essentially "happens occasionally, we don't know why".
</CYTAT>

MikolajN
3.12.15, 08:51
A jak podłączysz aparat z podpiętym obiektywem do komputera to olympusviever wykrywa body i obiektyw? Jezeli tak to może trzeba zaktualizować?

droplet
3.12.15, 13:43
Też mi się to rzadko zdarza z E-M1. Do tej pory wystarcza poruszenie zestawem i obiektyw jest widziany.

apz
3.12.15, 16:34
Też mi się to rzadko zdarza z E-M1. Do tej pory wystarcza poruszenie zestawem i obiektyw jest widziany.

Zawsze dotąd mi takie rozwiązanie wystarczało. Dokręcić popuścić i dokręcić obiektyw. Można też spirytusem przetrzeć styki na obiektywie i w body, zdarzyła się mi taka historia raz po przypadkowym przejechaniu palcami po stykach body przy nocnym fotografowaniu.

piozet
3.12.15, 19:40
Napiszę jeszcze raz - to NIE jest przypadek kiedy poruszenie obiektywem, czyszczenie styków pomaga.
To NIE TEN problem.



A jak podłączysz aparat z podpiętym obiektywem do komputera to olympusviever wykrywa body i obiektyw? Jezeli tak to może trzeba zaktualizować?

Nic nie zrobisz - obiektyw nie jest widziany z poziomu body. Akutalizacja body nic nie zmienia.

---------- Post dodany o 18:40 ---------- Poprzedni post był o 18:37 ----------

Mam podejrzenia, że problem leży w zasilaniu obiektywu - sa dwie opcje:
- uszkodzny dipswitch przy przycisku zwalniania blokady bagnetu - co włącza zasilanie na stykach bagnetu
- uszkodzona przetwornica/bufory zasilania bagnetu

Ale to tylko hipotezy. Posprawdzam jeszcze napięcia Vcc i Vdd na złączu, zobaczymy co tam jest...

Jurek50
20.12.15, 20:03
Miałem tak z zuiko 70-300 z przejściówką na m4/3. (EM-10 mark II). Okazało się, że nie zaskoczył bagnet przez co styki nie zwierały.

pielus
26.06.16, 23:28
Witam serdecznie wszystkich użytkowników.
Mam podobny problem, jak opisywany w tym poście wyżej, mianowicie posiadam korpus E-PL5 od 2 lat i od paru miesięcy także obiektyw M.Zuiko 12-40 mm 2,8 pro. Po zrobieniu kilku, kilkunastu zdjęć nastepuje brak komunikacji z obiektywem, brak podglądu na LCD i informację o przesłonie: „-.-”. Przeczyszczenie styków nic nie daje, wpinanie , wypinanie obiektywu także nic. Z ciekawości podpiąłem do starego korpusu E-PL1 z takim samym skutkiem. Jeśli obiektyw odłożę i odepnę na ok. tydzień, wtedy pozwoli wzrobić kilka zdjęć i problem powraca. W obiektywie był soft 1.1 kiedy zaczęły pojawiać się takie problemy, po aktualizacji do 1.2 dalej to samo. Z 14-42 oraz 14-150 takich problemów nie mam. Obiektyw bez gwarancji (kupiony nowy w lutym 2016). Czy ktoś ma pomysł na rozwiązanie problemu, czy zostaje tylko serwis Olympusa? Z góry dziękuję za pomoc.

apz
26.06.16, 23:32
Witam serdecznie wszystkich użytkowników.
Mam podobny problem, jak opisywany w tym poście wyżej, mianowicie posiadam korpus E-PL5 od 2 lat i od paru miesięcy także obiektyw M.Zuiko 12-40 mm 2,8 pro. Po zrobieniu kilku, kilkunastu zdjęć nastepuje brak komunikacji z obiektywem, brak podglądu na LCD i informację o przesłonie: „-.-”. Przeczyszczenie styków nic nie daje, wpinanie , wypinanie obiektywu także nic. Z ciekawości podpiąłem do starego korpusu E-PL1 z takim samym skutkiem. Jeśli obiektyw odłożę i odepnę na ok. tydzień, wtedy pozwoli wzrobić kilka zdjęć i problem powraca. W obiektywie był soft 1.1 kiedy zaczęły pojawiać się takie problemy, po aktualizacji do 1.2 dalej to samo. Z 14-42 oraz 14-150 takich problemów nie mam. Obiektyw bez gwarancji (kupiony nowy w lutym 2016). Czy ktoś ma pomysł na rozwiązanie problemu, czy zostaje tylko serwis Olympusa? Z góry dziękuję za pomoc.

Przesuwny pierścień do trybu manualnego w jakiejś pozycji pośredniej jeśli w tym obiektywie taki jest?

pielus
27.06.16, 19:04
Pierścień od trybu manualnego, w trybie pracy automatyczej, po przestawieniu na manualny dalej to samo.
Poniżej zdjęcia ukazujące problem:
E-PL5 + M.Zuiko 14-150 - komunikacja prawidłowa , nawet po zrobieniu kilkudzisięciu tysięcy zdjęc
177228

E-PL5 + M.Zuiko 12-40 - brak możliwości zrobienia zdjęć, brak informacji o przesłonie
177229

E-PL1+ M.Zuiko 12-40 - brak możliwości zrobienia zdjęć, brak informacji o przesłonie
177230

Krzysiek444
16.07.16, 13:51
Witam serdecznie wszystkich użytkowników.
Mam podobny problem, jak opisywany w tym poście wyżej, mianowicie posiadam korpus E-PL5 od 2 lat i od paru miesięcy także obiektyw M.Zuiko 12-40 mm 2,8 pro. Po zrobieniu kilku, kilkunastu zdjęć nastepuje brak komunikacji z obiektywem, brak podglądu na LCD i informację o przesłonie: „-.-”. Przeczyszczenie styków nic nie daje, wpinanie , wypinanie obiektywu także nic. Z ciekawości podpiąłem do starego korpusu E-PL1 z takim samym skutkiem. Jeśli obiektyw odłożę i odepnę na ok. tydzień, wtedy pozwoli wzrobić kilka zdjęć i problem powraca. W obiektywie był soft 1.1 kiedy zaczęły pojawiać się takie problemy, po aktualizacji do 1.2 dalej to samo. Z 14-42 oraz 14-150 takich problemów nie mam. Obiektyw bez gwarancji (kupiony nowy w lutym 2016). Czy ktoś ma pomysł na rozwiązanie problemu, czy zostaje tylko serwis Olympusa? Z góry dziękuję za pomoc.

Witam wszystkich.

Odświeżę temat. Udało się rozwiązać problem? Mam taki sam problem z 14-42 oraz 14-150.
Pozdrawiam.

Krzysiek444
17.07.16, 11:04
Znalazłem rozwiązanie. W moim przypadku problem wynikał z zabrudzonego bolca w korpusie, który blokował się gnieździe, nie odbijał całkowicie przez co nie dolegał do styku obiektywu.

A już się powoli rozglądałem za nowym korpusem ;)

Może komuś się przyda ;)

jkr
17.07.16, 13:14
Na pewno ta informacja się komuś kiedyś przyda.