PDA

Zobacz pełną wersję : Ograniczenia w czasie naświetlania - tryb A



realnasty
26.11.15, 00:40
Nie wiem, czy źle się pytam wujka Googla, czy może jakaś niepełnosprytna jestem, ale ostatnio sen z powiek spędza mi jedna kwestia. Ten sam problem zauważyłam zarówno w PEN-ie, jak i dwóch OM-D, więc pewnie to jakaś magiczna funkcja, której kompletnie nie rozumiem. Instrukcja też milczy na ten temat. Chodzi o to, że w priorytecie przysłony aparat nie chce ustawić czasu naświetlania dłuższego od pewnej wartości, która jest zależna od ISO. I tak dla ISO 200 jest to 8 sekund, a dla 1600 - 1 sekunda. Jeśli przymknę przysłonę, czas się wydłuża, ale nadal zdjęcie jest niedoświetlone. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć o co chodzi? Myślałam, że może ma to związek ze stabilizacją, ale kiedy ją wyłączę, wygląda to tak samo. Ogniskowa nie ma na to wpływu.

And.N
26.11.15, 01:22
Nie wiem, czy źle się pytam wujka Googla, czy może jakaś niepełnosprytna jestem, ale ostatnio sen z powiek spędza mi jedna kwestia. Ten sam problem zauważyłam zarówno w PEN-ie, jak i dwóch OM-D, więc pewnie to jakaś magiczna funkcja, której kompletnie nie rozumiem. Instrukcja też milczy na ten temat. Chodzi o to, że w priorytecie przysłony aparat nie chce ustawić czasu naświetlania dłuższego od pewnej wartości, która jest zależna od ISO. I tak dla ISO 200 jest to 8 sekund, a dla 1600 - 1 sekunda. Jeśli przymknę przysłonę, czas się wydłuża, ale nadal zdjęcie jest niedoświetlone. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć o co chodzi? Myślałam, że może ma to związek ze stabilizacją, ale kiedy ją wyłączę, wygląda to tak samo. Ogniskowa nie ma na to wpływu.

Przyznam, że nie rozumiem. Piszesz, że:
"Chodzi o to, że w priorytecie przysłony aparat nie chce ustawić czasu naświetlania dłuższego od pewnej wartości...", a dalej :
" I tak dla ISO 200 jest to 8 sekund, a dla 1600 - 1 sekunda. Jeśli przymknę przysłonę, czas się wydłuża, ale nadal zdjęcie jest niedoświetlone."

Jaka to ta "pewna wartość" czasu której aparat nie przekracza ? Przykładowe wartości, które podałaś są całkowicie prawidłowe (iso 200/8sek, iso 1600/1sek).
Tu najlepiej byłoby chyba wstawić przykładowe (to niedoświetlone) zdjęcie z danymi EXIF.

sepi19
26.11.15, 01:26
Realnasty, nie kombinuj w ten sposób. Przejdź na M i sprawdź co bedzie, jak wydłużysz czas ;)

fret
26.11.15, 01:34
Bardzo ładnie opisałaś prawidłowe zachowanie aparatu w trybie priorytetu przysłony :) Zdjęcie jest niedoswietlone, bo aparat z jakiegos powodu uznał taką ekspozycję za właściwą. Jeśli Ty uważasz, że nie ma racji, to skorzystaj z korekty ekspozycji i po kłopocie.

wyszomir
26.11.15, 09:32
A nie jest to czasem kwestia czułości światłomierza w aparacie? Zarówno dla EM-5 jak i dla E-PL5 producent podaje zakres pomiaru światła 0-20EV. Poza tym zakresem światłomierz ma prawo przekłamywać. Zakres 0-20EV jest zapewne ze względów prawnych podany dość asekuracyjnie, ale przy zmniejszaniu oświetlenia poniżej pewnej wartości światłomierz przestaje sobie radzić, automatyka głupieje i zdjęcia są niedoświetlone. Mając tego świadomość ograniczono zakres pracy automatyki tak, że poniżej pewnego EV przestaje ona w ogóle działać i nie ustawia czasu dłuższego od pewnej wartości - bo i tak nie potrafiłaby ustawić właściwego.

apz
26.11.15, 09:51
Nie wiem, czy źle się pytam wujka Googla, czy może jakaś niepełnosprytna jestem, ... Nie jesteś - od momentu ustawienia sieekspozycji mam w E-M5 M.II jeszcze możliwośc korekcji na plus i minus o 5 EV. Zapewne masz podobnie. Sprawdź jak masz pukładane funkje w kółeczkach.

realnasty
26.11.15, 11:10
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i rady, ale wyglada na to, że jednak nie wyraziłam się dość jasno.


Jaka to ta "pewna wartość" czasu której aparat nie przekracza ? Przykładowe wartości, które podałaś są całkowicie prawidłowe (iso 200/8sek, iso 1600/1sek).
Tu najlepiej byłoby chyba wstawić przykładowe (to niedoświetlone) zdjęcie z danymi EXIF.


Bardzo ładnie opisałaś prawidłowe zachowanie aparatu w trybie priorytetu przysłony :) Zdjęcie jest niedoswietlone, bo aparat z jakiegos powodu uznał taką ekspozycję za właściwą. Jeśli Ty uważasz, że nie ma racji, to skorzystaj z korekty ekspozycji i po kłopocie.

Sęk w tym, że sam aparat wie, że ekspozycja jest niepoprawna, co sygnalizuje miganiem liczby czasu migawki. Ale nie jest w stanie ustawić wyższego.

Może spróbuję opisać przykładową sytuację. Mam ustawiony tryb A, ISO 200, w pełni otwartą przysłonę i wchodzę do ciemnego pomieszczenia. Aparat proponuje coraz dłuższy czas, aż zatrzymuje się przy 8 sekundach i zaczyna migać, sygnalizując, że zdjęcie będzie niedoświetlone. Jeśli ustawię wyższe ISO, sytuacja jest taka sama, tylko "graniczny" czas się proporcjonalnie skraca (przy ISO 1600 do 1 sekundy). Jeśli jednak przymknę przysłonę, czas się wydłuży, ale tylko o tyle, ile została przymknięta przysłona, czyli nie zmienia to sytuacji. Ja wiem, że w pomieszczeniu jest ciemno, to i zdjęcie powinno wyjść ziemne, ale z mojego doświadczenia wynika, że Olek bez względu na panujące warunki stara się naświetlić tak, żeby ekspozycja była poprawna, a nie żeby zdjęcie odpowiadało rzeczywistości.

Z ciekawości sprawdziłam, jaki powinien być poprawny czas w tym pomieszczeniu i kiedy przejdę w tryb manualny, Olek mówi, że 10 albo 13 sekund da poprawną ekspozycję. To dlaczego nie chce sam tyle ustawić w trybie A?


A nie jest to czasem kwestia czułości światłomierza w aparacie? Zarówno dla EM-5 jak i dla E-PL5 producent podaje zakres pomiaru światła 0-20EV. Poza tym zakresem światłomierz ma prawo przekłamywać. Zakres 0-20EV jest zapewne ze względów prawnych podany dość asekuracyjnie, ale przy zmniejszaniu oświetlenia poniżej pewnej wartości światłomierz przestaje sobie radzić, automatyka głupieje i zdjęcia są niedoświetlone. Mając tego świadomość ograniczono zakres pracy automatyki tak, że poniżej pewnego EV przestaje ona w ogóle działać i nie ustawia czasu dłuższego od pewnej wartości - bo i tak nie potrafiłaby ustawić właściwego.

Może to właśnie tutaj leży problem? Ale w trybie manualnym wszystko jest ok.


Realnasty, nie kombinuj w ten sposób. Przejdź na M i sprawdź co bedzie, jak wydłużysz czas :wink:

Ja wiem, że mogę to zrobić ręcznie, ale chcę wiedzieć, dlaczego w trybie A tak się dzieje.


Nie jesteś - od momentu ustawienia sieekspozycji mam w E-M5 M.II jeszcze możliwośc korekcji na plus i minus o 5 EV. Zapewne masz podobnie. Sprawdź jak masz pukładane funkje w kółeczkach.

Ja też mam taką możliwość i, co ciekawe, nawet jeśli wprowadzę korekcję i przez to wydłużę czas, to on dalej miga informując mnie, że zdjęcie będzie niedoświetlone...

epicure
26.11.15, 11:45
Z tego, co pamiętam, maksymalny czas migawki w trybie A to 60 s niezależnie od wybranej czułości. Musisz mieć włączoną jakąś funkcję, która ten czas ogranicza. Może reset ustawień pomoże?

realnasty
26.11.15, 12:13
Musisz mieć włączoną jakąś funkcję, która ten czas ogranicza.

Tak właśnie czuję, że to to! Chciałabym bardzo :P Niestety, sprawdziłam na aparacie zaraz po resecie ustawień i jest tak samo.

wyszomir
26.11.15, 12:48
Sprawdzałem na dwóch korpusach (EM-5 i E-PL5) i oba zachowują się tak, jak opisuje Realnasty.

And.N
26.11.15, 15:51
... Niestety, sprawdziłam na aparacie zaraz po resecie ustawień i jest tak samo.

Nie ulega wątpliwości, że tak być nie powinno. Szczególnie gdy nawet korekcja ekspozycji nie pomaga.

Sprawdziłem u siebie w panasie w trybie A teraz w mieszkaniu, za oknem szarówka (bez światła sztucznego) dobiera mi czas 3,2s (iso 200, f 5,6). Zdjęcie naświetlone prawidłowo bez dodatkowej korekcji. Jedyne ostrzeżenie to o możliwym poruszeniu zdjęcia. Wiadomo, długi czas.
Nawet "gupi":wink: kompakt a610 prawidłowo dobiera czas (naświetla zdjęcie) w trybie A i słabym świetle.

Tak się dzieje u Ciebie też przy dobrym świetle, na zewnątrz ?

epicure
26.11.15, 15:59
Z tego, co zrozumiałem, aparat dobrze dobiera czas, tylko nie chce wydłużyć czasu migawki ponad pewien próg, który wraz ze wzrostem czułości obniża się jeszcze bardziej. Problem będzie występował tylko w słabym świetle.

And.N
26.11.15, 16:18
Z tego, co zrozumiałem, aparat dobrze dobiera czas, tylko nie chce wydłużyć czasu migawki ponad pewien próg, który wraz ze wzrostem czułości obniża się jeszcze bardziej. Problem będzie występował tylko w słabym świetle.
Ja zrozumiałem trochę inaczej:) Jakby aparat dobrze dobierał czas w trybie A w słabym świetle to realnasty by takiego wątku chyba nie zakładała... Z drugiej strony przy słabym świetle np. bardzo pochmurny (bądź mglisty) dzień, aparat też go tak (mniej więcej:) ) powinien zarejestrować w trybie A. U mnie ma tendencję w takich słabych warunkach (w trybie A) bardziej doświetlić niż było w rzeczywistości, choć oczywiście histogram dp prawej krawędzi nie sięga.
Zresztą jedno z przykładowe zdjęcie w trybie A z danymi EXIF (bez korekcji) w słabym świetle powie chyba najwięcej. Tak wykonane zdjęcie w kompie powinno wyglądać podobnie jak było w rzeczywistości mz. Wyświetlacze w aparatach zazwyczaj mocniej przekłamują i tym bym się nie sugerował.
PS.
Nie wykluczałbym też sytuacji, że faktycznie dobrze naświetla (dobiera czas) tylko ten komunikat jest błędny, choć tak też nie powinno być. Dlatego myślę, że zdjęcie więcej by powiedziało.

apz
26.11.15, 16:46
Ja zrozumiałem trochę inaczej:) ....Proponuję reset do ustawień fabrycznych i jak się będzie powtarzać to do serwisu, czy nie jest to model, którego premierę opóźniono w powodu błędu aparatu?

And.N
26.11.15, 16:49
Proponuję reset do ustawień fabrycznych...

... Niestety, sprawdziłam na aparacie zaraz po resecie ustawień i jest tak samo.
Tak nawiasem mówiąc w jakim celu akurat mnie cytowałeś ? Tak dla zasady:wink:, spam, trolowanie (z mojej strony oczywiście) ?

robtor
26.11.15, 16:50
Nie wiem, czy źle...
Na moim epl5 jest podobnie :mrgreen: , zauważyłem że wraz ze zmianą sposobu pomiaru światła; matrycowy - c. warzony - punktowy zmieniają się też te maksymalne czasy przy których miga napis na ekranie :)

realnasty
26.11.15, 16:53
Z tego, co zrozumiałem, aparat dobrze dobiera czas, tylko nie chce wydłużyć czasu migawki ponad pewien próg, który wraz ze wzrostem czułości obniża się jeszcze bardziej. Problem będzie występował tylko w słabym świetle.

Właśnie tak!


Proponuję reset do ustawień fabrycznych i jak się będzie powtarzać to do serwisu, czy nie jest to model, którego premierę opóźniono w powodu błędu aparatu?

Już napisałam, po resecie jest to samo. Nie jest to też wada tego modelu/egzemplarza, taka sama sytuacja jest też na innych aparatach. Zresztą inni użytkownicy (np. wyszomir na poprzedniej stronie) potwierdzają, że u nich jest to samo.

epicure
26.11.15, 16:55
Trzeba by znaleźć w instrukcji obsługi, jaki jest dostępny zakres czasów w trybach (pół)automatycznych. Możliwe, że ten model tak ma.

And.N
26.11.15, 16:59
... Nie jest to też wada tego modelu/egzemplarza, taka sama sytuacja jest też na innych aparatach...
Wada będzie wtedy gdy w trybie A w słabych warunkach oświetleniowych zobaczysz czarny ekran zamiast tego co widziałaś w momencie robienia zdjęcia. Dlatego pisałem o przykładowe "problematyczne" foto.
Nie odpowiedziałaś też na to pytanie:

...Tak się dzieje u Ciebie też przy dobrym świetle, na zewnątrz ?

realnasty
26.11.15, 17:00
Trzeba by znaleźć w instrukcji obsługi, jaki jest dostępny zakres czasów w trybach (pół)automatycznych. Możliwe, że ten model tak ma.

Poszukam jeszcze, choć przyznam, że już próbowałam znaleźć coś w instrukcji, ale bez skutku. Sęk w tym, że jak wprowadzę korekcję ekspozycji (ręcznie) albo przymknę przysłonę, czas się wydłuży.


Wada będzie wtedy gdy w trybie A w słabych warunkach oświetleniowych zobaczysz czarny ekran zamiast tego co widziałaś w momencie robienia zdjęcia. Dlatego pisałem o przykładowe "problematyczne" foto.
Nie odpowiedziałaś też na to pytanie:

Też napisałam, że nie jest to wada. Twoje pytanie nie jest dla mnie do końca zrozumiałe. To jest jedyna sytuacja, w której jest problem. W innych warunkach ekspozycja dobierana jest prawidłowo. Dobrze podsumował to epicure w tym poście:

Z tego, co zrozumiałem, aparat dobrze dobiera czas, tylko nie chce wydłużyć czasu migawki ponad pewien próg, który wraz ze wzrostem czułości obniża się jeszcze bardziej. Problem będzie występował tylko w słabym świetle.

robtor
26.11.15, 17:14
W epl5 w słabych warunkach oświetleniowych najlepiej radzi sobie "pomiar punktowy na światła" , w tym trybie automat ma najniższą granicę dobierania czasu naświetlania :)
Przy priorytecie "A" oczywiście.

realnasty
26.11.15, 17:43
Faktycznie, coś w tym jest. Przy ESP i ISO 200 granica jest 8 sekund, przy centralnie ważonym - 15, przy punktowym też 15, przy punktowym na światła 60 i punktowym na cienie - 2.

Może "it's not a bug, it's a feature"? :)

And.N
26.11.15, 17:46
...Też napisałam, że nie jest to wada.
Po co w takim razie ten wątek, jak nie ma żadnej wady, czyli wszystko OK.


Twoje pytanie nie jest dla mnie do końca zrozumiałe.
to pytanie:

...Tak się dzieje u Ciebie też przy dobrym świetle, na zewnątrz ?


...To jest jedyna sytuacja, w której jest problem. W innych warunkach ekspozycja dobierana jest prawidłowo.
Wiesz, chyba wcześniej nie pisałaś o konkretnej sytuacji w której jest "problem".
Utkwiło mi głównie to:

...Chodzi o to, że w priorytecie przysłony aparat nie chce ustawić czasu naświetlania dłuższego od pewnej wartości, która jest zależna od ISO. I tak dla ISO 200 jest to 8 sekund, a dla 1600 - 1 sekunda. Jeśli przymknę przysłonę, czas się wydłuża, ale nadal zdjęcie jest niedoświetlone.

Ale dzięki za odpowiedź bo chyba nie było wcześniej , że "problem" dotyczy słabych warunków oświetleniowych. Właściwie to chyba nie ma wady, ani problemu...? Bo już się pogubiłem...

PS.
Dyskusja, jak pisałem wcześniej, w oparciu o przykładowe zdjęcie byłaby bardziej konkretna...tak to nieco wróżenie z fusów, domysłów, itp.

robtor
26.11.15, 17:47
Faktycznie, coś w tym jest. Przy ESP i ISO 200 granica jest 8 sekund, przy centralnie ważonym - 15, przy punktowym też 15, przy punktowym na światła 60 i punktowym na cienie - 2.

Może "it's not a bug, it's a feature"? :)
Może tak być. W epl5 nie znalazłem możliwości zmiany działania tego automatu :)

apz
26.11.15, 18:11
Może tak być. W epl5 nie znalazłem możliwości zmiany działania tego automatu :)Skoro przeszkadza - trzeba poinformować Tokio, może w którejś kolejnej puszce lub aktualizacji zmienią.

szafir51
26.11.15, 19:15
Przed chwilą sprawdziłem w E-M10 - tak jak realnasty napisała - ISO200, ESP i max. 8" w trybie A. Co ciekawe po podpięciu manualnego obiektywu maks. czas zwiększa się do 15".

Tylko nie widzę jakby to miało przeszkadzać w normalnym używaniu aparatu? Jakoś nie widzę potrzeby używania trybu półautomatycznego w takich warunkach, prędzej przełączę na M niż będę kombinował w trybie A :)

realnasty
26.11.15, 19:17
Właściwie to chyba nie ma wady, ani problemu...? Bo już się pogubiłem...


Wady nie ma, jest problem. Inni użytkownicy potwierdzili takie samo zachowanie swoich aparatów, ale nikt nie wie, czemu tak się dzieje. Zatem pozostaje uznać, że to jakaś funkcja narzucona przez Olka, o której istnieniu nie wiedzieliśmy, jako że takie sytuacje zdarzają się dość rzadko. Ja odkryłam to swoim aparacie po półtora roku użytkowania. Może jeszcze wypowie się ktoś z większą wiedzą.

szafir51
26.11.15, 19:27
dla mnie większą wadą jest brak możliwości ustawienia progów, przy jakich aparat podbija ISO. Czasami mam statyczną scenę i wiem, że mogę zrobić spokojnie zdjęcia na ISO400 przy czasie 1/5 s. A aparat nachalnie podbija mi ISO do 1600 (maks limit) i ustawia dłuższy czas.

And.N
26.11.15, 19:41
Wady nie ma, jest problem...

Jak zwał tak zwał:)
Mnie by bardziej interesowało jak ten "problem" przekłada się w praktyce na zdjęcie.
Czy jest możliwość zrobienia zdjęcia w trybie A w słabych warunkach oświetleniowych ? Jak ono wychodzi ? Może dobrze i nie ma problemu ani wady ?

Dla przykładu możesz zrobić zdjęcie o zachodzie, wschodzie słońca, tzw. nocne foto, podczas dużego zachmurzenia czy gęstej mgły w trybie A bez wprowadzania korekty ? Inny przykład to foto z dodatkowym filtrem szarym aby celowo wydłużyć czas. Czyli takie warunki gdzie czas dla prawidłowego naświetlenia przekracza powiedzmy sekundę.

Jeśli będzie bardzo niedoświetlone, to nie tylko problem, ale i moim zdaniem duża wada. Niestety z tego wątku nic takiego nie wynika...ale może zostawmy już ten temat bo wyjdzie jak zwykle, że spamuje i się czepiam.


dla mnie większą wadą jest brak możliwości ustawienia progów, przy jakich aparat podbija ISO. Czasami mam statyczną scenę i wiem, że mogę zrobić spokojnie zdjęcia na ISO400 przy czasie 1/5 s. A aparat nachalnie podbija mi ISO do 1600 (maks limit) i ustawia dłuższy czas.
Chyba ustawia wtedy krótszy czas jak wyższe iso ?

jck
26.11.15, 19:46
Wady nie ma, jest problem.
Problemu nie ma. Masz za jasno. Zasłoń obiektyw zaślepką, ustaw ISO 200 (najlepiej w miejscu bez zbędnej iluminacji) i kręć kółkiem zmiany przysłony tam i z powrotem. Miłej zabawy, z której wnioski wyciągniesz jednoznaczne.

robtor
26.11.15, 19:53
Dla mnie to osobiście problem nie jest, raczej ciekawostka, jak mi coś na "A" nie styka to przechodzę na "manuala" :)

And.N
26.11.15, 19:59
Dla mnie to osobiście problem nie jest, raczej ciekawostka, jak mi coś na "A" nie styka to przechodzę na "manuala" :)
Nocne zdjęcia gdzie czas jest kilka sekund możesz robić w trybie A i wychodzą dobrze ? Powiem iż nie wyobrażam sobie aby mogło być inaczej. Pomiar światła powiedzmy matrycowy lub centralny ważony.

robtor
26.11.15, 20:00
Problemu nie ma. Masz za jasno. Zasłoń obiektyw zaślepką, ustaw ISO 200 (najlepiej w miejscu bez zbędnej iluminacji) i kręć kółkiem zmiany przysłony tam i z powrotem. Miłej zabawy, z której wnioski wyciągniesz jednoznaczne.
Kolega jak rozumiem kręcił kółkiem... i do jakich wniosków doszedł??? Ciekawym :mrgreen: , prosił bym o podzielenie się nimi.

jck
26.11.15, 20:07
Kolega jak rozumiem kręcił kółkiem... i do jakich wniosków doszedł??? Ciekawym :mrgreen: , prosił bym o podzielenie się nimi.
1. Nie jesteśmy kolegami.
2. A chciało Ci się samemu to sprawdzić?

robtor
26.11.15, 20:08
Nocne zdjęcia gdzie czas jest kilka sekund możesz robić w trybie A i wychodzą dobrze ? Powiem iż nie wyobrażam sobie aby mogło być inaczej. Pomiar światła powiedzmy matrycowy lub centralny ważony.
Jak pisałem wcześniej, "problem" łagodzi trochę przejście na pomiar "punktowy na światła" :) , osobiście zdjęcia nocne robię na trybie "M" , jakoś się tak przyzwyczaiłem od kilku lat :) . Zdjęcia nocne w trybie "A" to tak z wrodzonej ciekawości ewentualnie :grin:

realnasty
26.11.15, 20:14
dla mnie większą wadą jest brak możliwości ustawienia progów, przy jakich aparat podbija ISO. Czasami mam statyczną scenę i wiem, że mogę zrobić spokojnie zdjęcia na ISO400 przy czasie 1/5 s. A aparat nachalnie podbija mi ISO do 1600 (maks limit) i ustawia dłuższy czas.

Racja, też mnie to drażni i w zasadzie mocno ogranicza użyteczność funkcji autoISO. Ja z tego względu w zasadzie z niej nie korzystam.


Jak zwał tak zwał:)
Mnie by bardziej interesowało jak ten "problem" przekłada się w praktyce na zdjęcie.
Czy jest możliwość zrobienia zdjęcia w trybie A w słabych warunkach oświetleniowych ? Jak ono wychodzi ? Może dobrze i nie ma problemu ani wady ?

Dla przykładu możesz zrobić zdjęcie o zachodzie, wschodzie słońca, podczas dużego zachmurzenia czy gęstej mgły w trybie A bez wprowadzania korekty ? Inny przykład to foto z dodatkowym filtrem szarym aby celowo wydłużyć czas. Czyli takie warunki gdzie czas dla prawidłowego naświetlenia przekracza powiedzmy sekundę.

Jeśli będzie bardzo niedoświetlone, to nie tylko problem, ale i moim zdaniem duża wada. Niestety z tego wątku nic takiego nie wynika...ale może zostawmy już ten temat bo wyjdzie jak zwykle, że spamuje i się czepiam.


W praktyce przekłada się tak, że chodzę po opuszczonych budynkach z aparatem podpiętym do statywu. Wchodzę do ciemnego holu, stawiam aparat i nie jestem w stanie w trybie A zrobić poprawnie naświetlonego zdjęcia (chyba że zmienię sposób pomiaru, jak zauważył @robtor), bo aparat nie chce ustawić wystarczająco długiego naświetlania, mimo że z jego pomiarów wynika, że powinien to zrobić. Muszę przestawić na tryb M i dopiero zrobić zdjęcie. W przeciwnym razie wygląda tak (jeśli zostanę na niskiej czułości):
162419
lub tak (jeśli podbiję ISO do 1600):
162420


Problemu nie ma. Masz za jasno. Zasłoń obiektyw zaślepką, ustaw ISO 200 (najlepiej w miejscu bez zbędnej iluminacji) i kręć kółkiem zmiany przysłony tam i z powrotem. Miłej zabawy, z której wnioski wyciągniesz jednoznaczne.

Wydaje mi się, że złośliwość wynika z niezrozumienia istoty problemu, którego rozwiązania szukam.

robtor
26.11.15, 20:14
1. Nie jesteśmy kolegami.
2. A chciało Ci się samemu to sprawdzić?
Jesteśmy forumowymi kolegami... czy tego chcesz czy nie :mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Jak sam sprawdzałeś to podziel się wnioskami jak chcesz, jak nie to nie :)

And.N
26.11.15, 20:25
Jak pisałem wcześniej, "problem" łagodzi trochę przejście na pomiar "punktowy na światła" :) , osobiście zdjęcia nocne robię na trybie "M" , jakoś się tak przyzwyczaiłem od kilku lat :) . Zdjęcia nocne w trybie "A" to tak z wrodzonej ciekawości ewentualnie :grin:
To niewiele się dowiedziałem:wink:, ale dzięki za odpowiedź.
Tak tylko wtrącę, jakbym robił z pomiarem punktowym na światła to oprócz tych świateł (latarnie np.) miałbym wokół tak głęboką czerń, że bez szans na wyciągniecie czegoś. Nocne robię w zasadzie wyłącznie na A z pomiarem światła centralnym ważonym (ewentualnie mała korekta na minus). Na M moze cuś tylko w ramach eksperymentu:) Przyczyna prosta, na A zrobię szybciej bo ustawiam tylko przysłonę jaką chcę, a czas dobierze aparat i z reguły robi to dobrze.

jck
26.11.15, 20:39
Wydaje mi się, że złośliwość wynika z niezrozumienia istoty problemu, którego rozwiązania szukam.
W tym nie ma złośliwości. I to jest istota problemu, którego rozwiązania szukasz. Naświetlenie korygujesz zmianą EV, a jeśli trzeba to wraz ze mianą trybu pomiaru światła. Pomaga obserwacja histogramu. Zrobisz sobie ten mały eksperyment przy biurku i sama od razu zobaczysz.

---------- Post dodany o 19:39 ---------- Poprzedni post był o 19:32 ----------

Do andtora2:
To bardzo miło, że w swojej małostkowości raczyłeś się pochylić nade mną jadąc mi po reputacji. Sprawiłeś mi tym ogromną radość.

And.N
26.11.15, 21:00
W praktyce przekłada się tak, że chodzę po opuszczonych budynkach z aparatem podpiętym do statywu. Wchodzę do ciemnego holu, stawiam aparat i nie jestem w stanie w trybie A zrobić poprawnie naświetlonego zdjęcia (chyba że zmienię sposób pomiaru, jak zauważył @robtor), bo aparat nie chce ustawić wystarczająco długiego naświetlania, mimo że z jego pomiarów wynika, że powinien to zrobić. Muszę przestawić na tryb M i dopiero zrobić zdjęcie. W przeciwnym razie wygląda tak (jeśli zostanę na niskiej czułości):
162419
lub tak (jeśli podbiję ISO do 1600):
162420

Bardzo dziękuje za precyzyjną odpowiedź z zamieszczonymi zdjęciami. Jak dla mnie to jest problem i wada. Specjalnie jeszcze raz sprawdziłem jak jest w panasie. W pokoju zarówka 15W, robiłem zdjęcie rogu segmentu gdzie naprawdę światła tyle co kot napłakał. Tryb A iso 200 f5.6 czas 15s, pomiar matrycowy, naświetlone prawidłowo. Nawet bardziej (stety czy niestety:) ) niż w rzeczywistości.


To bardzo miło, że w swojej małostkowości raczyłeś się pochylić nade mną jadąc mi po reputacji. Sprawiłeś mi tym ogromną radość.
Nie ma sprawy. To za "życzliwość" do innych użytkowników i coś w stylu "wiem" ale nie powiem.

jck
26.11.15, 21:08
... i coś w stylu "wiem" ale nie powiem.
To trzecia tischnerowska prawda. I ciesz się, że ja się nad Tobą nie pochyliłem. A zaczyna mi to chodzić po głowie.

szafir51
26.11.15, 21:55
Dementuję jakiekolwiek problemy z trybem A

Tryb A, ISO200, f/5.6, tryb pomiaru matrycowy, czas 25" dobrany przez aparat. Wszystko w exif. JPG z aparatu zapisany tylko w LR z większą kompresją dla zmniejszenia rozmiaru:
162427

"na sucho" czyli z założonym na obiektyw dekielkiem było tak, jak opisywane wcześniej - czas 8" maks. W normalnych warunkach jest prawidłowo - aparat dobiera czasy do maks. 60 sekund w zależności od ilości światła.

Jack
26.11.15, 22:03
Dementuję jakiekolwiek problemy z trybem A...Teraz, to żeś namieszał w dyskusji:wink:

jck
26.11.15, 22:05
Dementuję jakiekolwiek problemy z trybem A

Tryb A, ISO200, f/5.6, tryb pomiaru matrycowy, czas 25" dobrany przez aparat. Wszystko w exif. JPG z aparatu zapisany tylko w LR z większą kompresją dla zmniejszenia rozmiaru:
162427

"na sucho" czyli z założonym na obiektyw dekielkiem było tak, jak opisywane wcześniej - czas 8" maks. W normalnych warunkach jest prawidłowo - aparat dobiera czasy do maks. 60 sekund w zależności od ilości światła.
Zgoda. I oto chodziło.

PS Bez


"na sucho" czyli z założonym na obiektyw dekielkiem było tak, jak opisywane wcześniej - czas 8" makstego.

realnasty
26.11.15, 22:28
Dementuję jakiekolwiek problemy z trybem A

Tryb A, ISO200, f/5.6, tryb pomiaru matrycowy, czas 25" dobrany przez aparat. Wszystko w exif. JPG z aparatu zapisany tylko w LR z większą kompresją dla zmniejszenia rozmiaru:
162427

"na sucho" czyli z założonym na obiektyw dekielkiem było tak, jak opisywane wcześniej - czas 8" maks. W normalnych warunkach jest prawidłowo - aparat dobiera czasy do maks. 60 sekund w zależności od ilości światła.

Czyli może to jednak jest kwestia włączenia/wyłączenia jakiejś funkcji? Przypominam, że poza mną problem u siebie znaleźli @wyszomir i @robtor, więc nie zwariowałam :P

edit: A nie, czekaj, wróć! A jak otworzysz maksymalnie przysłonę, to jaki maksymalnie czas Ci ustawia?

apz
26.11.15, 22:31
Czyli może to jednak jest kwestia włączenia/wyłączenia jakiejś funkcji? Przypominam, że poza mną problem u siebie znaleźli @wyszomir i @robtor, więc nie zwariowałam :P To weż sobie tera ten aparat skieruj w słabo oświetlony róg lub pod biurko i sprawdź czy reaguje tak samo. Mój reguluję do 60 sekund jak fabryka dała...

And.N
26.11.15, 22:33
Dementuję jakiekolwiek problemy z trybem A

Tryb A, ISO200, f/5.6, tryb pomiaru matrycowy, czas 25" dobrany przez aparat. Wszystko w exif. JPG z aparatu zapisany tylko w LR z większą kompresją dla zmniejszenia rozmiaru:
162427

W normalnych warunkach jest prawidłowo - aparat dobiera czasy do maks. 60 sekund w zależności od ilości światła.
Ciekawe czy realnasty jest w pełni usatysfakcjonowana tą odpowiedzią, ze nie ma żadnych problemów w trybie A.


..."na sucho" czyli z założonym na obiektyw dekielkiem było tak, jak opisywane wcześniej - czas 8" maks.
Można na tej podstawie wysnuć wniosek, że w tych "problematycznych" zdjęciach realnasty było tak mało światła jakby na obiektywie był dekielek ? i dlatego aparat dobierał max czas 8 sek.
W pasikoniku obojętnie z dekielkiem czy bez max. czas to 60 sek. w trybie A.

realnasty
26.11.15, 22:34
To weż sobie tera ten aparat skieruj w słabo oświetlony róg lub pod biurko i sprawdź czy reaguje tak samo. Mój reguluję do 60 sekund jak fabryka dała...

Cały czas tak robię! Nie testowałam z dekielkiem założonym, tylko w ciemnej łazience. Widziałeś zdjęcia, które dołączyłam?

edit: jeszcze jeden przykład:
1 zdjęcie na trybie A, ISO 1600, czas 1 sekunda i miga, że za krótko
2 zdjęcie na trybie M, ISO 1600, czas 2,5 sekundy (taki sugeruje aparat, by poprawnie naświetlić zdjęcie)
162433162434

Czyli rzecz się dzieje nie tylko w całkowitej ciemnicy.

edit2: Chciałam też zauważyć, że aparat nie wie w magiczny sposób, że jest dekielek założony, więc to dziwne, że mierzy inaczej z założonym i bez. Albo były inne ustawienia (ISO, przysłona) przy założonym, co by się zgadzało. Ten "problem" jest widoczny tylko przy dużych otworach przysłony, bo przy przymykaniu "poprzeczka" też się podnosi.

And.N
26.11.15, 23:13
Cały czas tak robię! Nie testowałam z dekielkiem założonym, tylko w ciemnej łazience. Widziałeś zdjęcia, które dołączyłam?

edit: jeszcze jeden przykład:
1 zdjęcie na trybie A, ISO 1600, czas 1 sekunda i miga, że za krótko
2 zdjęcie na trybie M, ISO 1600, czas 2,5 sekundy (taki sugeruje aparat, by poprawnie naświetlić zdjęcie)
162433162434

Czyli rzecz się dzieje nie tylko w całkowitej ciemnicy.

Ten przykład (pkt 1.) co podałaś to rzeczywiście dziwne, że nie potrafi dobrać odpowiedniego czasu...
W ciemnicy i w moim też migają ustawienia przysłony i czasu (w trybie A), ale to już chyba normalne:)

jck
26.11.15, 23:20
... i miga, że za krótko ....

Gdzie i co miga?

realnasty
26.11.15, 23:27
Gdzie i co miga?
Myślałam, że to jasne. Miga liczba oznaczająca czas naświetlania, informując, że podane parametry nie wystarczają do poprawnego naświetlenia zdjęcia.

Nagrałam filmik, żeby pokazać, jak to wygląda. Tu jest z założonym dekielkiem, ale zaręczam, że w ciemnej łazience wygląda to tak samo.

https://youtu.be/WmWdstmkLlE

jck
26.11.15, 23:32
Myślałam, że to jasne. Miga liczba oznaczająca czas naświetlania, informując, że podane parametry nie wystarczają do poprawnego naświetlenia zdjęcia.

Nagrałam filmik, żeby pokazać, jak to wygląda. Tu jest z założonym dekielkiem, ale zaręczam, że w ciemnej łazience wygląda to tak samo.

https://youtu.be/WmWdstmkLlE
OK. Teraz zmień ISO na Auto. I zrób ponownie to co na filmie.

realnasty
26.11.15, 23:41
OK. Teraz zmień ISO na Auto. I zrób ponownie to co na filmie.
Jedną z operacji, jaką wykonałam na filmiku, jest zmiana ISO. Widzisz, co się wtedy dzieje?

Mam wrażenie, że niektórzy chcą mi wmówić, że nie potrafię korzystać z aparatu. A chyba już pokazałam wyraźnie w kilku postach, że tryb A nie zachowuje się do końca tak, jak powinien, zostało to też potwierdzone przez innych użytkowników.

Chcę mieć możliwość na szeroko otwartej przysłonie (1.7/1.8) i ISO 200 zrobić w trybie A zdjęcie o ekspozycji dłuższej niż 8 sekund (jeśli warunki tego wymagają). Jeśli ktoś mi powie, jak to zrobić, zakończę temat.

jck
26.11.15, 23:45
Jedną z operacji, jaką wykonałam na filmiku, jest zmiana ISO. Widzisz, co się wtedy dzieje?

Mam wrażenie, że niektórzy chcą mi wmówić, że nie potrafię korzystać z aparatu. A chyba już pokazałam wyraźnie w kilku postach, że tryb A nie zachowuje się do końca tak, jak powinien, zostało to też potwierdzone przez innych użytkowników.

Chcę mieć możliwość na szeroko otwartej przysłonie (1.7/1.8) i ISO 200 zrobić w trybie A zdjęcie o ekspozycji dłuższej niż 8 sekund (jeśli warunki tego wymagają). Jeśli ktoś mi powie, jak to zrobić, zakończę temat.
Ustaw ISO na Auto.

robtor
26.11.15, 23:45
Cały czas tak robię! Nie testowałam z dekielkiem założonym, tylko w ciemnej łazience. Widziałeś zdjęcia, które dołączyłam?

edit: jeszcze jeden przykład:
1 zdjęcie na trybie A, ISO 1600, czas 1 sekunda i miga, że za krótko
2 zdjęcie na trybie M, ISO 1600, czas 2,5 sekundy (taki sugeruje aparat, by poprawnie naświetlić zdjęcie)


Czyli rzecz się dzieje nie tylko w całkowitej ciemnicy.

edit2: Chciałam też zauważyć, że aparat nie wie w magiczny sposób, że jest dekielek założony, więc to dziwne, że mierzy inaczej z założonym i bez. Albo były inne ustawienia (ISO, przysłona) przy założonym, co by się zgadzało. Ten "problem" jest widoczny tylko przy dużych otworach przysłony, bo przy przymykaniu "poprzeczka" też się podnosi.
Dokładnie to samo dzieje się u mnie, w punkcie drugim wiadomo że czas się może zmienić w zależności od tego ile mamy tego światła zastanego.
Dodatkowo mogę wtrącić że ciekawie ma się tu sprawa kompensacji ekspozycji: jeżeli mam pomiar matrycowy to maksymalnie mogę wydłużyć ją do 8s, natomiast jak włączy się pomiar "punktowy światło" to kompensacja ekspozycji może się zmienić do 60s.

realnasty
26.11.15, 23:55
Ustaw ISO na Auto.
Ale ja nie chcę ISO wyższego niż 200 w tej sytuacji, nie rozumiesz? Jak mam statyw i mogę poczekać te parę sekund dłużej, to nie widzę powodu, żeby pogarszać jakość zdjęcia. Zresztą ustawię na auto, to on wywali 1600, po czym i tak zrobi niedoświetlone zdjęcie - pokazałam to parę postów wcześniej.

szafir51
27.11.15, 00:00
faktycznie: przy 1.8 jest maks. 8", każde zmniejszenie otworu przysłony o 1EV wydłuża maksymalny dostępny czas o 1EV. Przy f/2.8 jest 15s, przy f/4 30 sekund przy f/5 i więcej mamy już maks. 60 sekund.

jck
27.11.15, 00:01
Ale ja nie chcę ISO wyższego niż 200 w tej sytuacji, nie rozumiesz? Jak mam statyw i mogę poczekać te parę sekund dłużej, to nie widzę powodu, żeby pogarszać jakość zdjęcia. Zresztą ustawię na auto, to on wywali 1600, po czym i tak zrobi niedoświetlone zdjęcie - pokazałam to parę postów wcześniej.
Musisz niestety zmienić ISO. I wtedy naświetlisz je dobrze. Górną granicą czasu naświetlania jest 60". Jeśli to za mało, a obiektyw masz na pełnej dziurze - zostaje tylko zmiana czułości (ISO). Takie są sprzętowe ograniczenia.

szafir51
27.11.15, 00:05
W Panasonicu GF3 jest podobnie, przy ISO160 i f/1.8 jest maks. 10" dla ISO200 (20" dla minimalnego ISO160). Zwiększanie przysłony o ok. 2/3EV wydłuża maksymalny czas o 1EV.

robtor
27.11.15, 00:09
Przy iso 200 i otwartej przysłonie działa kompensacja ekspozycji(w epl5) do 60s bez potrzeby zmieniania pomiaru światła :)
Czy to zamyka temat? :)

realnasty
27.11.15, 00:14
faktycznie: przy 1.8 jest maks. 8", każde zmniejszenie otworu przysłony o 1EV wydłuża maksymalny dostępny czas o 1EV. Przy f/2.8 jest 15s, przy f/4 30 sekund przy f/5 i więcej mamy już maks. 60 sekund.

Czyli u Ciebie jest to samo. Uff ;)


Musisz niestety zmienić ISO. I wtedy naświetlisz je dobrze. Górną granicą czasu naświetlania jest 60". Jeśli to za mało, a obiektyw masz na pełnej dziurze - zostaje tylko zmiana czułości (ISO). Takie są sprzętowe ograniczenia.

Ty nadal nie rozumiesz. Przeczytaj jeszcze raz dokładnie inne posty, a jeśli Ci się nie chce, to nie wprowadzaj zamieszania.


Przy iso 200 i otwartej przysłonie działa kompensacja ekspozycji(w epl5) do 60s bez potrzeby zmieniania pomiaru światła :)
Czy to zamyka temat? :)

Nie całkiem, bo skąd mam wiedzieć, jaki powinien być czas, by poprawnie naświetlić zdjęcie? Albo wejść w tryb M albo metodą prób i błędów, jak w lustrzance ;P

edit: Taki disklejmer, żeby nie było, że uparłam się i drążę. Już ze dwie strony temu stwierdziłam, że cóż, wygląda na to, że taki ficzer nam wujek Olek zafundował i trzeba z tym żyć. Przedłużanie dyskusji ma raczej służyć rozgryzieniu tego, ewentualnie znalezieniu przyczyny. Przyjmuję do wiadomości taki stan rzeczy i będę widziała, że w razie potrzeby przejść należy na tryb M, ale uważam, że to słabo, że takie ograniczenie istnieje.

jck
27.11.15, 00:16
Przy iso 200 i otwartej przysłonie działa kompensacja ekspozycji(w epl5) do 60s bez potrzeby zmieniania pomiaru światła :)
Czy to zamyka temat? :)
Brawo. Udało się. A pisałem, włączyć aparat i sprawdzić.

robtor
27.11.15, 00:21
Nie całkiem, bo skąd mam wiedzieć, jaki powinien być czas, by poprawnie naświetlić zdjęcie? Albo wejść w tryb M albo metodą prób i błędów, jak w lustrzance ;P

edit: Taki disklejmer, żeby nie było, że uparłam się i drążę. Już ze dwie strony temu stwierdziłam, że cóż, wygląda na to, że taki ficzer nam wujek Olek zafundował i trzeba z tym żyć. Przedłużanie dyskusji ma raczej służyć rozgryzieniu tego, ewentualnie znalezieniu przyczyny. Przyjmuję do wiadomości taki stan rzeczy i będę widziała, że w razie potrzeby przejść należy na tryb M, ale uważam, że to słabo, że takie ograniczenie istnieje.
No to pozostaje tylko chyba zmiana pomiaru na "punkt światło", albo "M" :)

szafir51
27.11.15, 00:23
taki ficzer nam wujek Olek zafundował
wujek Panas też. W innych aparatach, które miałem nie sprawdzałem.

jck
27.11.15, 00:29
Ty nadal nie rozumiesz. Przeczytaj jeszcze raz dokładnie inne posty, a jeśli Ci się nie chce, to nie wprowadzaj zamieszania.

1. Rozumiem, przeczytałem to wszystko dokładnie, bez intencji wprowadzania zamieszania, a pomocy.
2. Kopanie się z koniem niekompetencji nie ma sensu.
3. Pozostaje mi pogodzić się z realiami i nadzieją, że Ty przeczytasz "jeszcze raz dokładnie" co pisałem.

Dobrej nocy Realnasty.

And.N
27.11.15, 00:41
wujek Panas też. ...
Hola, hola:) W takich warunkach jak na zdjęciach w poście #48 panas w trybie A prawidłowo dobiera ekspozycję, a na pewno nie sygnalizuje, że zdjęcie będzie niedoświetlone.

szafir51
27.11.15, 01:12
andtor2

ustawiłem Panasa na ISO200, tryb A, pomiar wielopunktowy, f/1.8, skierowałem na ciemny kąt - ustawił się czas 1/15" i zaczął migać. Dłuższy czas nie chciał się sam ustawić. Zdjęcie zrobiłem, było ciemne, ale i tak jaśniejsze niż w rzeczywistości widzi to moje oko.

Ustawiłem tryb M i dobrałem parametry tak, żeby światłomierz wskazywał +/-0 EV (ISO1600, f/1.8, 60"). Zrobiłem zdjęcie i wyszło bardzo jasno, na granicy prześwietlenia. W pokoju jest praktycznie całkowicie ciemno.

And.N
27.11.15, 17:18
andtor2

ustawiłem Panasa na ISO200, tryb A, pomiar wielopunktowy, f/1.8, skierowałem na ciemny kąt - ustawił się czas 1/15" i zaczął migać. Dłuższy czas nie chciał się sam ustawić. Zdjęcie zrobiłem, było ciemne, ale i tak jaśniejsze niż w rzeczywistości widzi to moje oko.

Ustawiłem tryb M i dobrałem parametry tak, żeby światłomierz wskazywał +/-0 EV (ISO1600, f/1.8, 60"). Zrobiłem zdjęcie i wyszło bardzo jasno, na granicy prześwietlenia. W pokoju jest praktycznie całkowicie ciemno.

Nie wątpię, że tak było jak piszesz. Również pisałem gdy jest praktycznie ciemno panas w trybie A nie ustawi czasu powiedzmy tak jakbyśmy chcieli.
że zacytuję:

...W ciemnicy i w moim też migają ustawienia przysłony i czasu (w trybie A), ale to już chyba normalne

Co do mojego "Hola hola:)" tyczyło sie tego:


jeszcze jeden przykład:
1 zdjęcie na trybie A, ISO 1600, czas 1 sekunda i miga, że za krótko

Czyli rzecz się dzieje nie tylko w całkowitej ciemnicy.

Po zastanowieniu...zależy kto jak postrzega całkowitą, nie całkowitą, ciemnicę:).
Jeśli powyższe było na przysłonie 1.8 (tak podejrzewam bo EXIF-u brak, jak to w zdjęciach testowych zazwyczaj bywa - tu będę złośliwy:wink: ) to już raczej ciemnica była...
Nie wiem czy obiektyw manualny można tu porównać (tylko taki posiadam z światłem 1.8 ), to w panasie ustawiał mi czas (w podobnej pewnie ciemnicy), bez migania ustawień wskazujących na niedoświetlenie, max. 1,6 sek. przy iso 1600 f 1.8 . Przy 2 sek. już migały ustawienia. Zwiększanie iso nie pomagało. Czas się skracał, a ustawienia dalej migały.
Czyli można powiedzieć, ze w panasie jest jednak podobnie (jeśli ten drugi przykład realnasty był na przysłonie 1.8 ), może jakaś tam niewielka różnica jest bo w olku migały przy 1 sek na podobnych ustawieniach.
Chyba trzeba się pogodzić z tym, że tryb A / bądź co bądź półautomatyczny / nie do każdych warunków się nadaje.

Careme
27.11.15, 20:23
Z ciekawości zrobiłem podobną próbę co robtor. Wynik analogiczny ale to mnie nie dziwi.
W końcu o poprawnej ekspozycji świadczą 3 elementy. Przy jednym stałym parametrze (ISO = 200) pozostałe ulegają zmianie. Aparat ma swój algorytm, który wylicza dla fotografowanej sceny resztę ustawień. Ciemnicę istotnie jak zauważył andtor możemy interpretować*. W każdym bądź razie u mnie OMD10 wskazuje na max 60sek w zależności od tego jak ciemna jest scena. "Uwolnienie" trzeciego elementu ekspozycji daje inne daje wejściowe do algorytmu, i jeszcze inne dla innego trybu.
Jak pokazała to Realnasty w trybie M wynik kalkulacji dla wybranej sceny wyszedł inny.

Ten wykres z dyskusji o EM1 i AutoISO a przesłona (http://www.dpreview.com/forums/thread/3703520#forum-post-54081870) ilustruje jak zmieniają się parametry w zależności do światła (proszę pamiętać, że inne pytanie autor wykresu postawił EDIT: stąd też nie ma wszystkich wariantów ustawień przedstawionych):


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2015/11/573179ea4d7343ffa7f60f92ed9f1056-1.jpg
źródło (http://4.static.img-dpreview.com/files/p/TS560x560~forums/54076886/573179ea4d7343ffa7f60f92ed9f1056)


Na tej stronie (http://www.thecamerasite.net/01_SLR_Cameras/Pages/olympus10.htm)jest wyjaśnienie, że automatyczna kontrola ekspozycji dla OMD10 (zakładam, że dla innych modeli również) odbywa się w zakresie "Measuring range: ASA 100 from F1.2, about 60 seconds to F16, 1/1,000 second". Odpowiadając na pytanie czy to taki ficzer Olka, pewnie tak to można określić.

* Zawsze można uruchomić lampę :)

And.N
27.11.15, 20:49
Z ciekawości zrobiłem podobną próbę co robtor. Wynik analogiczny ale to mnie nie dziwi....
Ale jaką konkretnie próbę robtora masz na myśli (poprosiłbym o cytat ), bo prawdę mówiąc żadna mi nie utkwiła w pamięci. Możliwe, że już ze względu na wiek:grin: skleroza itp:) Chodzi o pomiar światła punktowy ? czy może o to:

Przy iso 200 i otwartej przysłonie działa kompensacja ekspozycji(w epl5) do 60s bez potrzeby zmieniania pomiaru światła :smile:
Trudno się dogadać w przestrzeni internetowej, albo ja mam z tym kłopot:)

wyszomir
27.11.15, 22:50
Na tej stronie (http://www.thecamerasite.net/01_SLR_Cameras/Pages/olympus10.htm)jest wyjaśnienie, że automatyczna kontrola ekspozycji dla OMD10 (zakładam, że dla innych modeli również) odbywa się w zakresie "Measuring range: ASA 100 from F1.2, about 60 seconds to F16, 1/1,000 second".

Jedna uwaga - ta strona odnosi się do analogowego OM-10 produkowanego w latach 1979-1987. Zmniejsza to prawdopodobieństwo, że we współczesnych OM-D zakres pomiaru jest identyczny.

Careme
27.11.15, 23:41
Ale jaką konkretnie próbę robtora masz na myśli (poprosiłbym o cytat ), bo prawdę mówiąc żadna mi nie utkwiła w pamięci. Możliwe, że już ze względu na wiek:grin: skleroza itp:) Chodzi o pomiar światła punktowy ? czy może o to:

Trudno się dogadać w przestrzeni internetowej, albo ja mam z tym kłopot:)

Nie tylko Ty :) To już drugi raz jak wydaje mi się, że jasno się wyraziłem, a okazuje się, że nie. Oczywiście chodziło mi o tę sytuację, którą cytujesz.


Jedna uwaga - ta strona odnosi się do analogowego OM-10 produkowanego w latach 1979-1987. Zmniejsza to prawdopodobieństwo, że we współczesnych OM-D zakres pomiaru jest identyczny.
Zaiste. Moje niedopatrzenie. Może być to zatem mylące, choć niewykluczone, że współczesne algorytmy nie nawiązują do tego. Niestety nie udało mi się znaleźć analogicznych informacji dla obecnych modeli.

wyszomir
28.11.15, 10:14
Dla obecnych modeli zakres pomiarowy podawany jest w instrukcjach obsługi. Dla EM-5 i E-PL5 wynosi on 0-20EV, nie sprawdzałem jak dla innych, ale przypuszczam, że jest podobny.

robtor
28.11.15, 10:15
Gdyby ktoś chciał się bawić dalej w badacza-detektywa... proszę zauważyć że zachowanie aparatów było identyczne i nie zależne od zastosowanego obiektywu, a konkretnie od przysłony minimalnej jaką można na nim ustawić. Ja posiadam "kita" na którym przysłona minimalna wynosi 3,5, koleżanka Realnasty natomiast swoje wyniki uzyskała na obiektywie z minimalną przysłoną 1.8 :) .