PDA

Zobacz pełną wersję : adapter/przejściówka - jaki konkretny model wybrać??



robertos102
15.11.15, 16:31
Witam
Zwracam się z pytaniem, może dość kuriozalnym ale dla mnie nie do końca jasnym. Mam zamiar korzystać ze szkieł manualnych z moim Olkiem om10.
Chciałbym korzystać ze starych manualnych Minolt MD, M42 oraz systemu OM.
I teraz pytanie.....Na alle jest cała masa adapterów/przejściówek w różnych cenach,opisach itd...Może doradzicie na jakie konkretnie egzemplarze warto zwrócić uwagę, które są sprawdzone itd.
Dodam,że na 1 przejściówkę chciałbym przeznaczyć w okolicach 50-70zł.
pozdr.
R/

realnasty
24.11.15, 18:23
To jest kawałek wyfrezowanego metalu, nie jest warte więcej niż kilkanaście złotych, reszta to głównie marża sprzedawcy. Można za 10 zł (przesyłka free) kupić na Aliexpress.

And.N
24.11.15, 20:07
To jest kawałek wyfrezowanego metalu, nie jest warte więcej niż kilkanaście złotych, reszta to głównie marża sprzedawcy. Można za 10 zł (przesyłka free) kupić na Aliexpress.
Az tak bym nie upraszczał. Jednak taki adapter musi być wykonany z bardzo wielką precyzją. Tu mają znaczenie małe ułamki milimetra. Albo może być cuś nie tak z mocowaniem albo jest możliwość, ze nie będzie ostrzenia na nieskończoność. Przyznam iż za 10 zł bałbym sie kupić. W ekstremalnym przypadku adapter może zewrzeć styki w bagnecie puszki z różną konsekwencją.
Jakby to było takie proste nie byłoby takich wątków (https://forum.olympusclub.pl/threads/101054-omd-m5-adpter-m42-czarny-ekran?p=1229856&highlight=#post1229856)

realnasty
24.11.15, 20:12
Najwyraźniej ten stopień precyzji nie stanowi problemu dla Chińczyków, bo to od nich w większości wychodzą adaptery za dwa dolce na Aliexpress, jak i te za 50 zł na Allegro. Ja nigdy nie napotkałam na żaden z wymienionych problemów, a korzystałam z kilku aparatów i obiektywów przy pomocy mojego egzemplarza.
Jasne, zdarzają się wadliwe sztuki, ale (co widać po wątku, który podałeś) cena nie ma tu znaczenia.

And.N
24.11.15, 20:35
Może większym "problemem" dla tych tanich jest materiał z jakiego został wykonany i technologia, oprócz tej precyzji. Jeśli dobrze pamiętam to ten mój był bodajże duraluminium o niewielkim współczynniku rozszerzalności termicznej, anodowany i barwiony elektrochemicznie.
Może i przepłaciłem:), choć dużo taniej wtedy nie można było kupic, a na pewno nie w PL.

Krakman
25.11.15, 00:20
To jest kawałek wyfrezowanego metalu, nie jest warte więcej niż kilkanaście złotych, reszta to głównie marża sprzedawcy. Można za 10 zł (przesyłka free) kupić na Aliexpress.
Tak dla formalności to przejściówka jest raczej wytoczona na automacie tokarskim a nie frezowana... Z jakością bywa różnie.... Mówię o tych M42

viruuss
25.11.15, 00:26
mam kilka takich przejsciowek kupiomych u chinoli po 2,5 usd z darmowa wysylka
jak do tej pory dzialaja bezproblemow, a jak cos zacznie sie dziac to kosz i kupie nowe :)
najwiecej czasu zajelo mi wklejenie masek patentu śp. Mirka

robertos102
6.12.15, 09:01
Kupiłem od chińczyków i w między czasie nabyłem też okazjonalnie adapter firmy K&F Concept. Jakość wykonania i sam wygląd zdecydowanie na korzyść tego drugiego.
pozdr.
R/

CzaRmaX
6.12.15, 14:19
Ja mam jakieś dwie taniochy z tym, że jedna od drugiej jest o wiele lepiej wykonana i ta gorzej wykonana ma skopany gwint, ponieważ po dokręceniu oczka oś z podziałkami na obiektywie jest skręcona w prawo o jakieś 30 stopni :)

viruuss
6.12.15, 16:03
Ja mam jakieś dwie taniochy z tym, że jedna od drugiej jest o wiele lepiej wykonana i ta gorzej wykonana ma skopany gwint, ponieważ po dokręceniu oczka oś z podziałkami na obiektywie jest skręcona w prawo o jakieś 30 stopni :)
masz 3 śruby w adapterze za pomocą których ustawisz sobie poprawnie obiektyw :)

CzaRmaX
6.12.15, 16:15
masz 3 śruby w adapterze za pomocą których ustawisz sobie poprawnie obiektyw :)

Wielkie dzięki za podpowiedź, nawet nie zwróciłem uwagi, że tam jest jakaś śrubka. Byłem święcie przekonany, że one są wytoczone z jednego kawałka :)

viruuss
6.12.15, 18:05
Wielkie dzięki za podpowiedź, nawet nie zwróciłem uwagi, że tam jest jakaś śrubka. Byłem święcie przekonany, że one są wytoczone z jednego kawałka :)
:)
dlatego moim zdanie najwygodniej miec adapter "na stałe" przymocowany do obiektywu, tym samym wzrasta sprzedaz w Chinach i maleje cena :)

wyszomir
7.12.15, 22:50
masz 3 śruby w adapterze za pomocą których ustawisz sobie poprawnie obiektyw :)

Niue w każdym. Zdarzają się też takie bez regulacji - miałem kiedyś taki do Sony NEX-a.

robertos102
15.12.15, 20:41
W moim adapterze K&F są trzy śrubki na malutkie imbusy. Niestety najmniejszy imbus jaki mam to 1,5mm a mimo to jest za duży...Wiem,że są chyba 1,25mm ale u siebie w sklepie nie mogłem dostać....
pozdr.
R/

Rabbit
15.12.15, 21:29
W moim adapterze K&F są trzy śrubki na malutkie imbusy. Niestety najmniejszy imbus jaki mam to 1,5mm a mimo to jest za duży...Wiem,że są chyba 1,25mm ale u siebie w sklepie nie mogłem dostać....
pozdr.
R/

takie małe imbusy i inne miniaturowe wszelkiego rodzaju wkrętaczki dostaniesz w Castoramie, Obi, itp. są takie zestawy do precyzyjnych robótek :)