PDA

Zobacz pełną wersję : Sigma SD9



czmielek
24.01.08, 20:25
Już sam nie wiem ile ten aparat ma megapixeli. W necie raz to widzę że 10 a raz że 3,4. Może ktoś takowy kto taki aparat ma lub miał mi to wyjaśni. No i jakiś link z testem też by się przydał. DZIĘKI

dzemski
24.01.08, 20:27
aparat ten ma matrycę innego typu niż CCD i CMOS. Matryca ta to FOVEON. Zbudowana jest ona inaczej niż wspomniane, a mianowicie składa się z 3 matryc następujących po sobie. Kazda z nich jest czuła na inny kolor. Każda też ma wielkość 3.34Mpix. Jesli to wszystko ze sobą zsumujesz wyjdzie Ci 10 Mpix w standardowej mierze dla sensorów CMOS/CCD.

Sensory CCD/CMOS mają budowę następującą, każdy piksel po kolei reaguje na inny kolor w takim porządku:
zielony_czerwony_niebieski_zielony i znów zielony_czerwony_niebieski_zielony i tak dalej.

Obraz który widzisz, jest wypadkową złożenia tych kolorów w jeden piksel.

W Sigmie przy rozdzielczości 3.34 nie ma już składania bo każdy piksel ma dokładnie określoną barwę.

suchar
24.01.08, 20:27
Tu masz wszystko wyjasnione http://www.fotopolis.pl/index.php?n=126 Ma 3 warstwową matrycę, na każdej warstwie 3,4mpx. Technologia Foveon, którą Sigma uparcie udoskonala (i dobrze).
Pzdr

dzemski
24.01.08, 20:32
Kiedyś (przed olkiem E300) marzyłem o tym aparacie.

czmielek
24.01.08, 20:45
dzięki za info panowie, teraz kumam
Jeszcze tylko jakieś zdjęcia by się tym aparatem przydały najlepiej w rawy ale pełnowymiarowym jpg też nie pogardzę

ksb
24.01.08, 20:50
Podobno słaby wychodzi na sigmie czerwony. Kiedyś o tym troszkę czytełem. Dla mnie zdjęcia z SIGMy były zbyt blade i mało wyraziste.

czmielek
24.01.08, 21:01
Podobno słaby wychodzi na sigmie czerwony. Kiedyś o tym troszkę czytełem. Dla mnie zdjęcia z SIGMy były zbyt blade i mało wyraziste.

No i właśnie chętnie bym to zobaczył na zdjęciach

Fatman
24.01.08, 21:14
dzemski, pomyliłeś mocno pojęcia i namieszałeś ;)

CCD czy CMOS to typ matrycy a nie układ fotodetektorów.
Matryca typu Foveon ma detektory umieszczone warstwowo, jeden pod drugim dla poszczególnych składowych koloru. Foveon jest oparty na matrycy typu CMOS.

Matryce w Olympusach, Canonach, Nikonach i większości innych aparatów mają układ detektorów typu Bayer -ułożone są na jednej powierzchni, na tej samej wysokości względem siebie. I nie istotne czy to CCD czy CMOS.

ksb
24.01.08, 21:16
http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://www.heise.de/ct/testbilder/kameras_0307/sigma_sd9.jpg&imgrefurl=http://www.heise.de/ct/testbilder/kameras_0307/&h=1512&w=2076&sz=925&hl=pl&start=5&sig2=9khQ1_SY2v_NCQuyrXgFLw&um=1&tbnid=Dr6GoxYWpoQ5jM:&tbnh=109&tbnw=150&ei=l-OYR4W5LI3OwQHy4ICMDg&prev=/images%3Fq%3Dsigma%2Bsd%2B9%26svnum%3D10%26um%3D1% 26hl%3Dpl%26lr%3D%26rlz%3D1G1GGLQ_PLPL239%26sa%3DN

Smerf Maruda
24.01.08, 21:25
Podobno słaby wychodzi na sigmie czerwony. Kiedyś o tym troszkę czytełem. Dla mnie zdjęcia z SIGMy były zbyt blade i mało wyraziste.

Raczysz żartować. Sensor Sigmy najbardziej jest zbliżony do filmy pod kątem uczulenia na barwy wśród matryc montowanych w aparatach.

suchar
24.01.08, 21:29
Podobno słaby wychodzi na sigmie czerwony. Kiedyś o tym troszkę czytełem. Dla mnie zdjęcia z SIGMy były zbyt blade i mało wyraziste.

Raczysz żartować. Sensor Sigmy najbardziej jest zbliżony do filmy pod kątem uczulenia na barwy wśród matryc montowanych w aparatach.

Pamiętam, że bodajże w S14 mieli problem z odpowiednim docieraniem światła do najniżej położonej warstwy matrycy. Nie wiem, czy go rozwiązali, czy nie. O, znalazłem, co to był za problem:
"- bardzo duże zielone i purpurowe przebarwienia pojawiające się już przy czułościach powyżej ISO 200
- pojawianie się w najciemniejszych obszarach zdjęć plam, w których brakuje informacji o zielonej składowej obrazu"

Za http://www.fotopolis.pl/index.php?n=5756&p=4
Pzdr

Smerf Maruda
24.01.08, 21:33
Pamiętam, że bodajże w S14 mieli problem z odpowiednim docieraniem światła do najniżej położonej warstwy matrycy. Nie wiem, czy go rozwiązali, czy nie. O, znalazłem, co to był za problem:

O ile się nie mylę, to było poprawione w jakimś updejcie.

ksb
24.01.08, 21:37
Smerf Maruda: Skoro nie kupiłeś jeszcze cyfrówki to kup sobie SIGME i spadaj na forum Sigmy:)) Bedziesz jej adminem bo raczej wątpie żeby była:))) Może gdzieś w Japonii ale to trudny język i duzo nie popiszesz:))
A tak serio to sobie tego nie wymyśliłem bo Sigmy nie miałem. Po prostu PRZECZYTAŁEM w kilku miejscach o tym.
Gdyby obraz był najbardziej zblizony do kliszaka to myślę że całe grono Caononierów i Najkonowców by sie spokojnie poprzesiadało na ten sprzęt. Chwała dla Sigmy że cos tam próbuje robić mimo wszytko chyba średnio im to wychodzi skoro maja mały % rynku.

Mam nadzieje ze sie nie obraziłeś to taki żart z tym forum:)

Smerf Maruda
24.01.08, 21:41
A tak serio to sobie tego nie wymyśliłem bo Sigmy nie miałem. Po prostu PRZECZYTAŁEM w kilku miejscach o tym.

Wiadomo, internet nie kładmie


Gdyby obraz był najbardziej zblizony do kliszaka to myślę że całe grono Caononierów i Najkonowców by sie spokojnie poprzesiadało na ten sprzęt.

Bzdura, teraz wszyscy myślą, że kolory z matrycy to najpiękniejsza rzecz na świecie.

Fatman
24.01.08, 21:45
Gdyby obraz był najbardziej zblizony do kliszaka to myślę że całe grono Caononierów i Najkonowców by sie spokojnie poprzesiadało na ten sprzęt.

Z tym, ze to nie wszystko -jest jeszcze cała reszta: AF, ergonomia, optyka, serwis, dostępność akcesoriów itd itp. Całość składa się na aparat.

Mam nadzieję, że nikogo nie urazi link do CF -zerknijcie na foty usera HIMself:

http://www.cyberfoto.pl/sigma/53221_13-galeria-sigma-sd9-sd10.htm#post1644425

Smerf Maruda
24.01.08, 21:49
Z tym, ze to nie wszystko -jest jeszcze cała reszta: AF, ergonomia, optyka, serwis, dostępność akcesoriów itd itp. Całość składa się na aparat.

Zgadza się.

W Polsce jest kilkunastu użytkowników Sigmy - przynajmniej tylu było na jakimś zlocie zorganizowanym przez dpreview. O ile pamiętam, to była jedna z moich wątpliwości przy zmienianiu systemu: mała liczba użytkowników w kraju.

No i ostatecznie wybrałem film :-)

ksb
24.01.08, 21:54
Fotki mi się podobaja, ale rzeczywiście brak mi troche czerwieni:))
Olkiem też można robić nie gorsze fotki więc pewnie jest to sprawa bardziej fotografa. Kiedys wiele niesamowitych fotek robiło się SMENĄ:))
Myślę że nie ma co się podniecac na sprzęt.
Olek w rekę i praca, praca, praca nad samodoskanaleniem się:)))

czmielek
24.01.08, 23:06
nie wiem jak wy ale ja tu widzę poprawną czerwień


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://i.pbase.com/u45/podlecki/large/34618351.02.jpg)

ksb
24.01.08, 23:11
Ja sie nie upieram jeden ma oczy "+2" drugi ma "0" trzeci ma "-3" i każdy widzi ale każdy inaczej - może mam wadlią soczewkę w oku.
Jak porawna czerwień to poprawna.
Te zdjęcia akurat sa fajne ale widziałem przedtem dużo fotek gdzie brakowało mi koloru czerwonego. Za bardzo wchodził w róź.
Poza tym w erze PS wszytsko można.

Smerf Maruda
24.01.08, 23:18
Ja sie nie upieram jeden ma oczy "+2" drugi ma "0" trzeci ma "-3" i każdy widzi ale każdy inaczej - może mam wadlią soczewkę w oku. J
ak porawna czerwień to poprawna.

To jak w końcu jest z tą "czerwienią" w Sigmie? Jest, czy jej nie ma, czy jest różowa?

P.S. pisz, proszę, po polsku, nie da się czytać stworzonych przez Ciebie zlepków liter.

ksb
25.01.08, 00:01
Marudo: SIGMA JEST SUPER!!!!

Nie będę się upierał.

Zawsze możesz być 13, szczęśliwym posiadaczem tego sprzętu w naszym 40 milionowym kraju:)

witia
25.01.08, 00:02
Ja sie nie upieram jeden ma oczy "+2" drugi ma "0" trzeci ma "-3" i każdy widzi ale każdy inaczej - może mam wadlią soczewkę w oku. J
ak porawna czerwień to poprawna.

To jak w końcu jest z tą "czerwienią" w Sigmie? Jest, czy jej nie ma, czy jest różowa?

P.S. pisz, proszę, po polsku, nie da się czytać stworzonych przez Ciebie zlepków liter.
:D Jest i jest czerwona.
Pozdrówka.

dzemski
25.01.08, 00:15
Mam kolegę amerykanina, który fotografuje sigmą SD9. Robi piękne panoramy. Chwali sobie sprzęt bardzo, ale widzi też minusy. Minus to brak JPG, duże RAWy, używalne tylko ISO100, złącze USB1.0.
Plusy to foty jak żyleta i niezliczona ilość szkła od sigmy w rozsądnej cenie ;)

ksb
25.01.08, 00:19
Masz może linka do jego galerii?
JA zanim kupiłem Olka miałem okazję kupić SIGMĘ i jakoś mi nie podpasowała.

Dziwię się że im się nie udało opanować rynku bo pamiętam pierwsze lustrznki cyfrowe i były to Olek i Sigma.
Przynajmniej ja takie pamiętam, ale raczej się nimi nie interesowałem bo były poza moim zasięgiem.

dzemski
25.01.08, 00:24
proszę uprzejmie:
http://petros.pl/

Don Pedro
25.01.08, 08:34
proszę uprzejmie:
http://petros.pl/ Biorąc pod uwage zwłaszcza fotki z Romy,robione jak widać przy nie najlepszej pogodzie to ta Sigma nieźle trzyma kolory, ale ze wzgl. na wielkość matrycy to pewnie plakatów z tego aparatu sie nie wyciśnie. Ciekawe ilu ludzi w Polsce ma DSLRy Sigmy?

witia
25.01.08, 08:44
:D
I co - malkontenci?
Sigma też potrafi. MSZ fotki "normalne".
I jak zwykle można się przyczepić do fotografującego a nie do sprzętu jego.
Pozdrówka.

dzemski
25.01.08, 09:56
większość fot z ROMY to panoramy, więc plakaty jak najbardziej da radę z tego wycisnąć. Poza tym soft Sigmy daje możliwość wywołania RAWów metodą tradycyjną (czyli 10Mpix i metodą Sigmy 3.34 Mpix)

domi
25.01.08, 15:05
większość fot z ROMY to panoramy, więc plakaty jak najbardziej da radę z tego wycisnąć. Poza tym soft Sigmy daje możliwość wywołania RAWów metodą tradycyjną (czyli 10Mpix i metodą Sigmy 3.34 Mpix)

A nie uważasz, że to tak na prawdę jest właśnie rozdmuchanym 3,34Mpix? W przypadku bayera mamy informacje nie tylko o czwórkach pikseli, z których składa się potem na jeden w pełni kolorowy piksel, ale o czterech pikselach obok siebie i ich luminancji. Dlatego w wielu przypadkach normalnie można spokojnie rozdmuchać z 10Mpix do 10Mpix trzykolorowych i tylko w nielicznych przypadkach powstanie coś brzydkiego związanego z tą interpolacją.
W sigmie pierwszą wadą jest to, że tam jest prawdziwe, ale tylko tyle że 3,3Mpix, drugą, że te najbniższe warstwy kolorów po prostu mają znacznie mniejsze wartości niż te na wierzchu i to widać zwłaszcza na wysokich iso gdzie kolory robią sie wyprane i paskudne (mowa o sd14).
Na ich miejscu to ostatnie bym rozwiązał tak, że nie robiłbym pierwszej warstwy czerwonej, drugiej niebieskiej a trzeciej zielonej, ale powiedzmy zawsze w tej kolejności tylko, że zaczynając od innego koloru tak jak w bayerze. Czyli piksel 1-1 mierzyłby czerwony, niebieski, zielony, a 1-2 już niebieski-zielony-czerwony itd.. To by pewnie rozwiązało problem nierównomierności kolorów, bo nigdy jeden kolor nie byłby na samym dole i przez to pokrzywdzony. Ale to tylko moje takie gdybania :)