PDA

Zobacz pełną wersję : Wyniki popRAWka 3/2015



Saboor
9.04.15, 11:24
https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2015/04/logopopRAWki-1.png
źródło (http://www.infbase.net/popRAWka/logopopRAWki.png)
popRAWka 2/2015
|
<-naprawiamy ->
naszym zadaniem jest przywrócenie świetności, RAW-om, które „się spsuły”, skanom starych fotografii – to wyższy poziom, nie tylko retusz ale i pełna restauracja kadru.
W tym wypadku obowiązuje zachowanie 100% zawartości zdjęcia w zdjęciu i zmiana czy usunięcie jakiegokolwiek elementu kadru jest niedopuszczalne.

Zwycięzcą tej edycji został A56 pracą:

157129

Gratulacje!!!

oryginał:
154951

quality=high width=900 height=630 allowFullScreen=true wmode=transparent flashVars='varRSS=973&vote=2&varZoom=OFF&varScale=0'

||Bieżąca Galeria (https://forum.olympusclub.pl/konkursy/showgallery.php?cat=973)||Regulamin konkursu (https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=80997)||

Prace wysyłamy na adres:
popRAWkaOlyclub@gmail.com

termin nadsyłania prac: do 29.08.2015

Saboor
15.08.15, 15:24
Zgodnie z Waszymi sugestiami, wracamy do kalsyki. :-D

And.N
15.08.15, 21:22
Zgodnie z Waszymi sugestiami, wracamy do kalsyki. :-D
Fajnie:), mam tylko nadzieję, że to taka jednorazowa sytuacja (chyba wcześniej nie było) gdzie pojawia się nowa popRAWka, a poprzednia oficjalnie nie została zakończona (tak, wiem, czepiam siem:) )

apz
15.08.15, 21:26
Fajnie:), mam tylko nadzieję, że to taka jednorazowa sytuacja gdzie pojawia się nowa popRAWka, a poprzednia oficjalnie nie została zakończona (tak, wiem, czepiam siem:) )

A co ma wspólnego
PopRAWka nr 3 z nr 2? Bywały czasy gdy poprawek były otwarte nawet trzy, ale każda z innym kierunkiem obróbki.

Saboor
15.08.15, 21:29
Fajnie:), mam tylko nadzieję, że to taka jednorazowa sytuacja (chyba wcześniej nie było) gdzie pojawia się nowa popRAWka, a poprzednia oficjalnie nie została zakończona
Zobaczymy.

(tak, wiem, czepiam siem:smile: )
Taki Twój urok. :-)

And.N
15.08.15, 21:30
A co ma wspólnego PopRAWka nr 3 z nr 2?
Nic ? :):wink:

Bywały czasy gdy poprawek były otwarte nawet trzy, ale każda z innym kierunkiem obróbki.
Przepraszam, nie wiedziałem, takich czasów nie pamiętam...młodziak na forum jestem
(wolałbym też aby Saboor to napisał, czy potwierdził, o tych trzech/dwóch jednocześnie otwartych popRAWkach)

Saboor
15.08.15, 23:22
:-P

:)
Rykoszety po wojnie? Pozwolicie że to wywalę?

Saboor
16.08.15, 02:14
Wyczyszczone.
Dziękuję za zrozumienie, pokazaliście klasę.
Czekam na pokaz waszego kunsztu, dobrej zabawy

Saboor
16.08.15, 14:42
Pierwsza praca już jest, jeszcze ciepła. :-)

Krakman
16.08.15, 17:22
A mnie się raw nie otwiera w oly viewer 2 :???:

ahutta
16.08.15, 17:50
A mnie się raw nie otwiera w oly viewer 2 :???:

Jaki problem pobrać OlyViewer 3?

And.N
16.08.15, 18:52
Jaki problem pobrać OlyViewer 3?
Nawet się bardzo dziwię dlaczego się nie uaktualnia takiego oprogramowania, tym bardziej, że za darmo.

Krakman
16.08.15, 18:59
Bo jestem leniwy ? :roll:

ahutta
16.08.15, 19:06
Ale posta, to Ci się napisać chciało? :p

Krakman
16.08.15, 19:08
Ale posta, to Ci się napisać chciało? :p
Wy nam czasem po śląsku to ja Ci po krakowski: idze, idze bajoku. :grin:

And.N
16.08.15, 19:13
Bo jestem leniwy ? :roll:
Jest to jakiś powód (też tak mam):), ale te kilka czy 10 minut chyba znajdziesz:)
bo takie pytania

A mnie się raw nie otwiera w oly viewer 2 :confused:
nieco nie na miejscu są...
W poprzedniej popRAWce (którą lubisz poniekąd) ORF był z EM-5, to chyba OV2 też go nie otwiera ?, ale mogę się mylić... Na pewno nie otwiera z E-M5 MK2 i to też jest powód aby przejść na nowszą wersję oprogramowania bo może być RAW z tego aparatu w popRAWce.

ahutta
16.08.15, 19:49
Wy nam czasem po śląsku to ja Ci po krakowski: idze, idze bajoku. :grin:

Jak idzie, to sie ściąg i zainstaluj ;)

Saboor
19.08.15, 11:34
Łatwo nie jest, dajecie radę?

apz
20.08.15, 05:54
Łatwo nie jest, dajecie radę?nie jest tak żle - dadzą radę...

Saboor
24.08.15, 16:17
Wysypu prac niema.

And.N
27.08.15, 20:39
Wysypu prac niema.
To ile jest, jeśli to nie tajemnica ?

apz
27.08.15, 20:43
To ile jest, jeśli to nie tajemnica ?

Pewnie ze dwie, Saboorowa i moja, może także Jan-owa...

Saboor
27.08.15, 20:54
To ile jest, jeśli to nie tajemnica ?
Oczywiście, że nie. Na razie mamy cztery prace.

Krakman
27.08.15, 22:18
I to wszystko Saboor wystawił.:grin:

Saboor
29.08.15, 13:57
Prace zostaną wystawione do oceny 1-go września 2015r.

Saboor
1.09.15, 10:45
Głosujemy!

Rabbit
1.09.15, 23:39
głos oddany :)

szafir51
1.09.15, 23:52
oddany!

Saboor
4.09.15, 10:39
I tak trzeba! Koledzy się napracowali - zasługują na chwilę uwagi.

ahutta
4.09.15, 12:01
Zagłosowałem, a przy okazji to sobie wrzucę swoją wersję zupełnie poza konkursem. Tak dla zabawy, bo sobie ostatnio LR testuję.

156442

GDA
4.09.15, 12:25
Głos oddany

Saboor
11.09.15, 16:22
Leży i kurzem zarasta, a popRAWkowicze się postarali...

robtor
11.09.15, 16:39
Głosik oddany :)

gulasz
11.09.15, 17:40
też zagłosowałam - choć praca chyba cieżka do poprawki bo spierdzielona równo -


PS Arek jakbyś wstawił foto w konkursie to chyba mój głos poszedłby na Twoją pracę :-P

apz
11.09.15, 20:02
też zagłosowałam - choć praca chyba cieżka do poprawki bo spierdzielona równo -


PS Arek jakbyś wstawił foto w konkursie to chyba mój głos poszedłby na Twoją pracę :-P

Jak spierdzielona, zrobiona celowo... Dla sprawdzenia co mogę wyciągnąć w podobnych warunkach z mieszanego światła.

W ciemnej jak d... dziurze z czerwonymi lampami na piętrze piliśmy piwo i paliliśmy dozwolony prawem hasz, a na dole kręciły się kelnerki na poziomie, gdzie były duże okna od strony kanału.
Postanowiłem spróbować, przez szczelinę w barierce, pod czujnym okiem kamery z monitoringu.
A potem wybrał ją do poprawki Saboor.

Spierdzielone to są niektóre poprawki.
Po pierwsze balans bieli,
po drugie jak wyglądają barwy Heinekena każde większe dziecko wie z tivi,
po trzecie jak wyglada barwa skóry powinien wiedzieć każdy obrabiający na skalibrowanym monitorze...

Widać jak bardzo na forum brakuje dobrego Mentora, którym był przez lata Mirek54...

helmuth
11.09.15, 20:24
Jak spierdzielona, zrobiona celowo...Śmiem twierdzić, że nie da się z tego nic sensownego wyciągnąć, jeżeli nie można zmienić kadru.
To o czym mówisz, dałoby się zrobić, gdyby do niczego nie potrzebna góra.
Dla mnie to wymuszony kadr, który tak czy inaczej należy zmienić, jeżeli coś ma z tego zdjęcia być (jeśli nie ma być wywalone do kosza).
Skoro nie wolno, to taka trochę bez sensu zabawa- "Zobaczymy czyje ***** ładniejsze" :roll:

And.N
11.09.15, 20:35
...po trzecie jak wyglada barwa skóry powinien wiedzieć każdy obrabiający na skalibrowanym monitorze...
Oj tam, jaka jest barwa śniegu tez każdy wie, a na zdjęciach różnie wychodzi i czasem nie ma co na siłę poprawiać bo to zależy od światła (jego koloru), które na ten śnieg pada.


...Widać jak bardzo na forum brakuje dobrego Mentora, którym był przez lata Mirek54...
Powiedzmy nie każdemu brakuje... i z tego co pamiętam skalibrowanego monitora nie miał. Jakby co, ja też nie mam skalibrowanego w pełnym tego słowa znaczeniu.
Co do opinii gulasz na pewno ma rację, ze foto trudne w obróbce i niewątpliwie można było zrobić lepiej...

Śmiem twierdzić, że nie da się z tego nic sensownego wyciągnąć, jeżeli nie można zmienić kadru...
.....
Edit.
Fakt, masz rację, edytowałem, bo mnie się pomieszało....:oops:

apz
11.09.15, 20:58
Śmiem twierdzić, że nie da się z tego nic sensownego wyciągnąć, jeżeli nie można zmienić kadru.
To o czym mówisz, dałoby się zrobić, gdyby do niczego nie potrzebna góra.
Dla mnie to wymuszony kadr, który tak czy inaczej należy zmienić, jeżeli coś ma z tego zdjęcia być (jeśli nie ma być wywalone do kosza).
Skoro nie wolno, to taka trochę bez sensu zabawa- "Zobaczymy czyje ***** ładniejsze" :roll:

Nie, nie chodzi o sam kadr, tylko zachwanie matrycy i automatyki aparatu w tak trudnych warunkach i możliwości w postprodukcji. Za kadr uczestników przepraszam.

helmuth
11.09.15, 21:12
Za kadr uczestników przepraszam.Nie masz za co przepraszać. Jak pisałeś, zdjęcie robione ukradkiem. Nie można wymagać dopracowanego kadru.
Góra jest mocno niedoświetlona ale tam też nic ciekawego nie ma! Dlaczego Saboor nie pozwolił zmienić kadru to już tylko on wie :-P

And.N
11.09.15, 21:15
Nie, nie chodzi o sam kadr,...
Jesli kadr nie jest aż tak bardzo ważny to powinna być edycja (cały czas błędnie sadziłem, że taka jest):

"czy umiemy lepiej to chyba najtrudniejsze i najbardziej ograniczające pole manewru. Tu zadaniem naszym jest, przy zachowaniu pełni wartości przekazu kadru, pokazanie jego „lepszej strony” np. makro, portret czy akt."

a nie "naprawiamy" gdzie obowiązuję zachowanie 100% kadru


...tylko zachwanie matrycy w tak trudnych warunkach i możliwości w postprodukcji. Za kadr uczestników przepraszam.
Zachowanie matrycy takie samo jak w E-M5, przy rozjaśnianiu cieni mocno szum wychodzi, a iso nie było wysokie jak pamiętam...Przepraszać nie ma za co, tak sądzę.

apz
11.09.15, 22:21
Jesli kadr nie jest aż tak bardzo ważny to powinna być edycja (cały czas błędnie sadziłem, że taka jest):

"czy umiemy lepiej to chyba najtrudniejsze i najbardziej ograniczające pole manewru. Tu zadaniem naszym jest, przy zachowaniu pełni wartości przekazu kadru, pokazanie jego „lepszej strony” np. makro, portret czy akt."

a nie "naprawiamy" gdzie obowiązuję zachowanie 100% kadru


Zachowanie matrycy takie samo jak w E-M5, przy rozjaśnianiu cieni mocno szum wychodzi, a iso nie było wysokie jak pamiętam...Przepraszać nie ma za co, tak sądzę.

Kadr...
Nie był zaplanawany do publikacji, trafił do poPRAWki, bo jest wymagający, ale nigdy nie miał być pięknym zdjęciem.
Piszałem o moich odczuciach a nie o wymogach regulaminowych. Miejsce było wymagające dla aparatu i trzeba było wybierać co wolę stracić przy rejestracji.
W warunkach gdzie nie bardzo było widac dokładnie twarz siedzacego naprzeciwko, gdzie podłoga "palarni" była na wysokości tego występu w ścianie i tak zachowała się ta matryca nieźle. A przy tym niewiele straciła w światłach.

And.N
11.09.15, 22:35
Kadr...
Nie był zaplanawany do publikacji, trafił do poPRAWki, bo jest wymagający, ale nigdy nie miał być pięknym zdjęciem.
Piszałem o moich odczuciach a nie o wymogach regulaminowych. Miejsce było wymagające dla aparatu i trzeba było wybierać co wolę stracić przy rejestracji.
W warunkach gdzie nie bardzo było widac dokładnie twarz siedzacego naprzeciwko, gdzie podłoga "palarni" była na wysokości tego występu w ścianie i tak zachowała się ta matryca nieźle. A przy tym niewiele straciła w światłach.
Fajnie, ze trafił do poRAWki, jednak powinna być edycja jak pisałem wcześniej: czy umiemy lepiej, oczywiście nie musisz się ze mną zgadzać i na to nawet nie liczę.
O "pięknym zdjęciu" chyba nikt nie wspominał ? bo piękne na pewno nie jest i w popRAWce nie o to chodzi, aby było piękne zdjęcie. No może po popRAWkach na "piękności" zyskać, choć w przypadku tego zdjęcia mz. raczej nie, nawet po popRAWkach.

ahutta
12.09.15, 00:08
PS Arek jakbyś wstawił foto w konkursie to chyba mój głos poszedłby na Twoją pracę :-P

Dziękuję, czuję się jakbym już wygrał :D
Do konkursowych nie wstawiałem, bo nawet nie miałem zamiaru się tym zdjęciem zajmować, ale że akurat testuję sobie Lightrooma, to trochę podłubałem.

And.N
12.09.15, 00:11
Dziękuję, czuję się jakbym już wygrał :D
Jak dla mnie jesteś WIELKIM przegranym...taka prawda i nie ma co ukrywać...
Bałeś się wrzucić do oceny w popRAWce ? Tak mi na to wygląda...

gulasz
12.09.15, 00:30
o lol - nie wiedziałam że jedno me zdanie wywoła tak burzliwą dyskusję - rewelacja :mrgreen:
uderz w stół a autor się odezwie :mrgreen:
nie wiedziałam czyje to zdjęcie - ale nie zmienia to faktu że to co myślę to napisałam
bynajmniej nie po to by autor się tłumaczył po co dane zdjęcie zrobił

wiem że popRAWka ma to do siebei że foty pięknie nie mają być a wymagające - to wymagające jest bo tak jak napisałam jest spierdzielone



Jak dla mnie jesteś WIELKIM przegranym...taka prawda i nie ma co ukrywać...
Bałeś się wrzucić do oceny w popRAWce ? Tak mi na to wygląda...
bez przesady
mógł nie dać bo nie zdążył albo zwyczajnie nie chciał


i tyle ode mnie w temacie :mrgreen:

And.N
12.09.15, 00:39
...bez przesady
mógł nie dać bo nie zdążył albo zwyczajnie nie chciał ...
Bez przesady koleżanko, te dwie Twoje ostatnie opcje nie wchodzą w rachubę, moim zdaniem...
Tym bardziej, że tu na wstawienie tzw, popRAWki jest bodajże 2 tygodnie...(często więcej, bez przyczyny)
Edit
A jak facet jest z jajami to sądzę przyzna mi rację. Nie żebym był uprzedzony do płci żeńskiej, wręcz przeciwnie:)

magbag
12.09.15, 01:46
Zagłosowałam :).

ahutta
12.09.15, 07:56
Jak dla mnie jesteś WIELKIM przegranym...taka prawda i nie ma co ukrywać...
Bałeś się wrzucić do oceny w popRAWce ? Tak mi na to wygląda...

:shock: :p :mrgreen:
Gdybym się bał, to bym wcale nie wrzucał, ba żadnych zdjęć na forum nie pokazywał. Oczywiście możesz mieć swoje zdanie i specjalnie nie chce mi się udowadniać, że nie jestem wielbłądem :p:mrgreen:

And.N
12.09.15, 08:57
:shock: :p :mrgreen:
Gdybym się bał, to bym wcale nie wrzucał, ba żadnych zdjęć na forum nie pokazywał. Oczywiście możesz mieć swoje zdanie i specjalnie nie chce mi się udowadniać, że nie jestem wielbłądem :p:mrgreen:
No dobra, masz rację, celowo tak napisałem dla ewentualnie późniejszej mobilizacji brania udziału w takich konkursach, choć szanse raczej małe... Nie ma co ukrywać popRAWka ma się ku końcowi raczej...z różnych powodów...

A56
12.09.15, 09:28
A mnie ta fotografia podoba się, ze względu na pracę jaką trzeba włożyć, aby była lepsza w odbiorze. Właśnie takie zdjęcia (wymagające) mogą nas zmusić do większego wysiłku i poszukiwania drogi do poprawy. To jedno z trudniejszych zdjęć do popRAWiania.
Kadr nie musi być piękny bo nie o to w tej zabawie chodzi.

And.N
12.09.15, 10:07
A mnie ta fotografia podoba się, ze względu na pracę jaką trzeba włożyć, aby była lepsza w odbiorze.
A mnie się nie podoba, bez względu ile pracy się włoży, jak dla mnie będzie w odbiorze słabiutkie. Choć nie jest to dla mnie powodem rezygnacji z udziału w zabawie:)

yamada
12.09.15, 12:10
Coś dodam od siebie, rozumiem założenia zabawy, poprawianie itd, tyle że siedzieć na zdjęciem które kompletnie niczym nie zainteresuje jest dla mnie stratą czasu. Kompletną stratą. To był główny powód dla którego tym razem nie skusiłem się na zabawę. Zabawa jest o wiele bardziej zajmująca gdy zdjęcie ma jakąś wartość dla autora i zależy mu na uratowaniu zdjęcia itp... Wiem zaraz skrytykujecie, że nie o to chodziło, ale obrabiać dla samego obrabiania mnie osobiście nie bawi. Niczego do zabawy nie wnosi moim zdaniem a chyba nawet powoduje spadek zainteresowania. Nie wiem czemu nie było podanego autora rawa, kiedyś to było podawane, czemu nie napisane jest z jakiego powodu autor chce by powalczyć z danym zdjęciem. Robienie z poprawki testów matrycy to chyba już lekka przesada, nie sądzicie? Zdawało mi się że nie po to jest ta zabawa.

apz
12.09.15, 12:21
Coś dodam od siebie, rozumiem założenia zabawy, poprawianie itd, tyle że siedzieć na zdjęciem które kompletnie niczym nie zainteresuje jest dla mnie stratą czasu. Kompletną stratą. To był główny powód dla którego tym razem nie skusiłem się na zabawę. Zabawa jest o wiele bardziej zajmująca gdy zdjęcie ma jakąś wartość dla autora i zależy mu na uratowaniu zdjęcia itp... Wiem zaraz skrytykujecie, że nie o to chodziło, ale obrabiać dla samego obrabiania mnie osobiście nie bawi. Niczego do zabawy nie wnosi moim zdaniem a chyba nawet powoduje spadek zainteresowania. Nie wiem czemu nie było podanego autora rawa, kiedyś to było podawane, czemu nie napisane jest z jakiego powodu autor chce by powalczyć z danym zdjęciem. Robienie z poprawki testów matrycy to chyba już lekka przesada, nie sądzicie? Zdawało mi się że nie po to jest ta zabawa.

Szkoda, że nie przeczytałeś uważnie tego co napisano, rozumiem, ze Tobie generalnie czasu szkoda.

Bądź tak miły i odróżnij cel naciśnięcia migawki oraz wykorzystania RAW-a jako materiału do etiudy (ćwiczenia, doskonalenia umiejętności przez ćwiczącego) co jednak celem poPRAWki jest.

And.N
12.09.15, 12:28
Coś dodam od siebie, rozumiem założenia zabawy, poprawianie itd, tyle że siedzieć na zdjęciem które kompletnie niczym nie zainteresuje jest dla mnie stratą czasu. Kompletną stratą. To był główny powód dla którego tym razem nie skusiłem się na zabawę. Zabawa jest o wiele bardziej zajmująca gdy zdjęcie ma jakąś wartość dla autora i zależy mu na uratowaniu zdjęcia itp... Wiem zaraz skrytykujecie, że nie o to chodziło, ale obrabiać dla samego obrabiania mnie osobiście nie bawi. Niczego do zabawy nie wnosi moim zdaniem a chyba nawet powoduje spadek zainteresowania. Nie wiem czemu nie było podanego autora rawa, kiedyś to było podawane, czemu nie napisane jest z jakiego powodu autor chce by powalczyć z danym zdjęciem. Robienie z poprawki testów matrycy to chyba już lekka przesada, nie sądzicie? Zdawało mi się że nie po to jest ta zabawa.
U mnie masz akurat poparcie, o czym zresztą pisałem wcześniej...ale nie to jest najistotniejsze powiedzmy...choć jak widać spadek frekwencji też dużo zależy od "materiału do popRAWki"

gulasz
12.09.15, 12:30
Szkoda, że nie przeczytałeś uważnie tego co napisano, rozumiem, ze Tobie generalnie czasu szkoda.
ja przeczytałam i myślę że yamada też to zrobił
nie zmienia to faktu że w 100 % się z nim zgadzam :)

co prawda rzadko biorę udział w poprawkach, ale kilka razy mi się zdarzyło
wymiataczem w obróbce nie jestem, cienki bolek ze mnie w tym temacie - ale z tego zdjęcia po prostu nie da się wyciągnąć nic sensownego co przyniosło by finalne zadowolenie dla oka
to też napisałam żadna z prac mi się finalnie w 100% nie podoba - a to chyba a raczej na pewno przez RAWa, z którego więcej wyciągnąć się nie da
a jak się nie da to tak jak yamada napisał szkoda czasu

Saboor
12.09.15, 12:32
Dużo pisania o niczym, jak tak pięknie potraficie ocenić właściwe zdjęcie do popRAWki, czemu przez tyle czasu nikt swojego nie zaproponował?

gulasz
12.09.15, 12:38
moje jedno dostałeś :-P
tzn dostałeś kilka - jedno wybrałeś
może nie najlepsze ale jakby nie było fajne cuda z niego powstały ;)

helmuth
12.09.15, 12:42
... czemu przez tyle czasu nikt swojego nie zaproponował?Hola, hola!
O ile pamiętam, zawsze Ty prosiłeś o możliwość wykorzystania czyjegoś zdjęcia do zabawy.
Czy coś się zmieniło? :roll:

And.N
12.09.15, 12:46
Dużo pisania o niczym, jak tak pięknie potraficie ocenić właściwe zdjęcie do popRAWki, czemu przez tyle czasu nikt swojego nie zaproponował?
a były takie propozycje aby ktoś swojego RAW-a zaproponował ?, moze i były ale nie pamiętam...
Zgłaszałem propozycję aby wygrany w danej edycji zgłaszał swojego RAW-a do następnej popRAWki, ale trzeba by to oczywiście przedyskutować...

Saboor
12.09.15, 12:47
Hola, hola!
O ile pamiętam, zawsze Ty prosiłeś o możliwość wykorzystania czyjegoś zdjęcia do zabawy.
Czy coś się zmieniło? :roll:Czasem enigma przy Tobie wymięka... :mrgreen:
Było jakieś, które mi wpadło w oko, to poprosiłem. No i?
Jeszcze raz: czy to taki wielki wysiłek, zaproponować fotkę czyjąś/swoją do popRAWki? To Wy się bawicie, nie ja.

Careme
12.09.15, 12:47
Zagłosowane :)

Saboor
12.09.15, 12:49
/.../ ale trzeba by to oczywiście przedyskutować...
Po co? Mało dyskusji było i zawsze kończą się tak samo, nie róbmy Wiejskiej z OC.
Pomysł fajny, nie mniej jak co komu w oko wpadnie - dajcie znać.

And.N
12.09.15, 12:58
...Jeszcze raz: czy to taki wielki wysiłek, zaproponować fotkę czyjąś/swoją do popRAWki? To Wy się bawicie, nie ja.
Wysiłek może i niewielki, ale jakoś czyjegoś zdjęcia bym nie proponował do popRAWki.
Powody np. dwa: nie wiadomo czy ten ktoś (właściciel zdjęcia) dysponuje RAW-em, a drugi, jeśli nawet, to czy wyraża zgodę aby był obrabiany na ileś tam sposobów w popRAWce.
Jak dla mnie za dużo "zachodu"...
PS.
Ty prowadzisz tą zabawę, więc masz bardzo duzy wpływ jak ma ona wyglądać....ostatnio nie "wygląda" wogóle...

helmuth
12.09.15, 13:05
... czy to taki wielki wysiłek, zaproponować fotkę czyjąś/swoją do popRAWki?Dla megalomanów nie.
Ja (i pewnie jeszcze wielu innych) nie uważam, żeby moje rawy były "godne" być tematem forumowego konkursu. Trudno być obiektywnym w ocenie własnego rawa.
To prowadzący decyduje który raw pasuje do jego koncepcji i to on rozmawia na ten temat z autorem.
Jeśli ja uznam, że nie mogę sobie poradzić z moim rawem, udostępniam go w swoim wątku i proszę o pokazanie swoich wizji.
Zwykle znajdują się chętni :wink:

And.N
12.09.15, 13:13
Dla megalomanów nie.
Ja (i pewnie jeszcze wielu innych) nie uważam, żeby moje rawy były "godne" być tematem forumowego konkursu. Trudno być obiektywnym w ocenie własnego rawa.
To prowadzący decyduje który raw pasuje do jego koncepcji i to on rozmawia na ten temat z autorem.
Jeśli ja uznam, że nie mogę sobie poradzić z moim rawem, udostępniam go w swoim wątku i proszę o pokazanie swoich wizji.
Zwykle znajdują się chętni :wink:
Nie do końca się z Tobą zgodzę:)
Co za różnica gdzie udostępnisz RAW, w wątku czy popRAWce ? ja nie widzę żadnej...To Twoja decyzja. Wygrywasz popRAWkę i dajesz swojego RAW-a, jak nie, to osoba co zajęła drugie (bądź trzecie) miejsce...

helmuth
12.09.15, 13:23
Nie do końca się z Tobą zgodzę:)Już do tego przywykłem :)
Pewnie nie zwróciłeś uwagi. Ja mówię o moich rawach a Ty o popRAWce.

And.N
12.09.15, 13:27
Już do tego przywykłem :)
Pewnie nie zwróciłeś uwagi. Ja mówię o moich rawach a Ty o popRAWce.
Pewnie nie zwróciłeś uwagi, ja to połączyłem.
Bez przesady kol. helmuth, że nie miałbyś coś z RAW do popRAWki...architektura, prostowanie, itp.itd. No dobra ja się mylę i chyba nie warto tu o tym dyskutować...

Saboor
12.09.15, 13:47
Ty prowadzisz tą zabawę, więc masz bardzo duzy wpływ jak ma ona wyglądać....ostatnio nie "wygląda" w ogóle...
Nie chce się Wam brać udziału, to i mi nie chce się prowadzić, proste nie?
Gwoli jasności: popRAWka miała przestać istnieć jakieś 2 lata temu, uprosiłem i umotywowałem ADM sens czegoś takiego.
Co do jakości prac, ciągle komuś, coś, albo co inszego nie pasi. Albo za dobra fota, albo za słaba, bla, bla, bla...
Myślę, że Twoje założenie: "zwycięzca daje swojego RAWa" może się sprawdzić, a co do propozycji własnej foty, to gdzie
tu megalomania??? A cudzej, co w tym złego? To jest propozycja a nie nakaz i niczym autorowi nie uwłacza.

helmuth
12.09.15, 13:49
Bez przesady kol. helmuth, że nie miałbyś coś z RAW do popRAWki...architektura, prostowanie, itp.itd.Już o tym pisałem- nie mnie o tym decydować. Tym bardziej, że temat mało popularny (nie to co makro czy street).
Uważam, że popRAWka w jakiś sposób promuje autora. Przynajmniej tak było, kiedy autor rawa był znany.
Zgłaszanie własnego rawa to forma autopromocji, która mi nie odpowiada.

And.N
12.09.15, 14:09
Już o tym pisałem- nie mnie o tym decydować. Tym bardziej, że temat mało popularny (nie to co makro czy street).
Uważam, że popRAWka w jakiś sposób promuje autora. Przynajmniej tak było, kiedy autor rawa był znany..
To prawda, makro mało popularne

...Zgłaszanie własnego rawa to forma autopromocji, która mi nie odpowiada.

Mi też za bardzo nie odpowiada, ale masz lepsze wyjście, propozycję ??? bo ja nie...
Mówi się trudno, wygrałeś ,dawaj RAW-a do następnej zabawy...

helmuth
12.09.15, 14:20
... masz lepsze wyjście, propozycję ??? Należy wyraźnie w regulaminie określić sposób kwalifikacji/wyboru zdjęć do zabawy.
Jeżeli zgłaszamy cudze(!) zdjęcia do konkursy Foto Miesiąca, dlaczego nie zgłaszać Saboorowi zdjęć (cudzych) do popRAWki?
Jeżeli widzę zdjęcie, które MZ, zostało niewłaściwie lub wcale obrobione a po odpowiedniej obróbce byłoby zdecydowanie lepsze, zgłaszam to prowadzącemu z sugestią co wolno a czego nie. W ten sposób, prowadzący miałby rozeznanie czego oczekuje "lud".
Wszak to dla "ludu" ta zabawa.

And.N
12.09.15, 14:42
Należy wyraźnie w regulaminie określić sposób kwalifikacji/wyboru zdjęć do zabawy.
Jeżeli zgłaszamy cudze(!) zdjęcia do konkursy Foto Miesiąca, dlaczego nie zgłaszać Saboorowi zdjęć (cudzych) do popRAWki?.
Bo Saboor i tak wybierze co jemu pasuje ? Oj, błedna odpowiedź...

...Jeżeli widzę zdjęcie, które MZ, zostało niewłaściwie lub wcale obrobione a po odpowiedniej obróbce byłoby zdecydowanie lepsze, zgłaszam to prowadzącemu z sugestią co wolno a czego nie. W ten sposób, prowadzący miałby rozeznanie czego oczekuje "lud".
Wszak to dla "ludu" ta zabawa.
Fakt dla ludu zabawa, ale dlaczego ma być... jedna (no może dwie) osoba(y) decydująca(e)
PS.
Niech będzie ta jedna osoba prowadząca popRAW-ke, tylko niech nie przekracza terminów o miesiąc czy dwa...
Tydzień czy dwa może ewentualnie być:)

apz
12.09.15, 14:50
Bo Saboor i tak wybierze co jemu pasuje ? Oj, błedna odpowiedź...

Fakt dla ludu zabawa, ale dlaczego ma być... jedna (no może dwie) osoba(y) decydująca(e)

Bo ktoś musi tego ostatecznego wyboru dokonać, napisać wątek, przygotować galerię, ogłosić i zamknąć głosowanie, to samo się nie zrobi... Wymaga czasu i niewielkich umiejętności.

And.N
12.09.15, 14:58
Bo ktoś musi tego ostatecznego wyboru dokonać, napisać wątek, przygotować galerię, ogłosić i zamknąć głosowanie, to samo się nie zrobi... Wymaga czasu i niewielkich umiejętności.
W czym przeszkadza aby wygrany danej edycji wstawiał swojego RAW-a ? Musi to być zatwierdzone odgórnie ?
Fakt, wstawiającym byłby w większości A56, ale mnie to nie przeszkadza:)

helmuth
12.09.15, 15:03
... dlaczego ma być... jedna (no może dwie) osoba(y) decydująca(e)Bo :

... prowadzący miałby rozeznanie czego oczekuje "lud".Wyobrażasz sobie mecz piłkarski w którym każdy zawodnik ma gwizdek i może decydować czy zagranie przeciwnika było prawidłowe?
Albo Sejm, w którym zasiada 38 mln Polaków?
Do Twojej propozycji też można się czepić.
Jeżeli będzie wygrywał stale ten sam zawodnik, tylko on będzie podawał swoje foty do następnej edycji, wszystkim się znudzi popRAWianie tego samego autora. :wink:

Saboor
12.09.15, 15:08
Możecie podawać foty, ja zrobię głosowanie i jedziemy.
Tu jakikolwiek squad dżurorski nie miał by sensu.

apz
12.09.15, 15:18
W czym przeszkadza aby wygrany danej edycji wstawiał swojego RAW-a ? Musi to być zatwierdzone odgórnie ?
Fakt, wstawiającym byłby w większości A56, ale mnie to nie przeszkadza:)

Mam wiesz taką mała wątpliwość, czy osoba która nie umie znaleźć balansu bieli na zdjęciu jest w stanie ocenić przydatność rawa do poprawki.
Przypomnij sobie jak skończyło się OlyRulez z tematem zapodawanym przez zwycięzcę...

Etiuda poprawkowa jest poddawana ocenie i wynik tej oceny bywa przeróżny z mojej strony ekranu. Więcej czasem podważa sens całej tej zabawy, niestety... I nie chodzi mi o A56, którego prace są zawsze starannie opracowane.
Wydaje się mi czasem, że średni poziom wiedzy o obróbce na naszym forum jest niewysoki.
Zdecydowanie łatwiej jest uzyskać odpowiedź na pytanie co się Ci podoba? Od odpowiedzi na pytanie dlaczego się Ci to podoba?
To taka luźna garść dywagacji dlaczego na końcu powinna być czyjaś akceptacja...

---------- Post dodany o 15:18 ---------- Poprzedni post był o 15:14 ----------



Tu jakikolwiek squad dżurorski nie miał by sensu.

Skład jurorski to byłaby zupełna przesada...

helmuth
12.09.15, 15:39
Tu jakikolwiek squad dżurorski nie miał by sensu.Pełna zgoda ale

... ja zrobię głosowanie i jedziemy.Czym się to różni od jury? Tym, że jury jest kilkuosobowe a w głosowaniu weźmie udział kilkanaście?
Zawsze może się znaleźć niezadowolony, bo głosowało zbyt mało osób aby wynik głosowania był wiążący.
Poza tym, to tylko przedłuży edycję a już teraz jest narzekanie na rozwlekłość edycji.
Prowadzący zbiera propozycje z sugestią co jest nie tak, co można poprawić i spośród tych propozycji wybiera.
To owszem jego wybór ale jednak spośród propozycji nadesłanych przez potencjalnych uczestników zabawy.

Saboor
12.09.15, 16:38
Pełna zgoda ale
Czym się to różni od jury?/.../
Tym czym uchwała sejmu od referendum?

helmuth
12.09.15, 16:53
Tym czym uchwała sejmu od referendum?Po ostatnich krajowych doświadczeniach widać, że w niektórych tematach oba rozwiązania są bezsensowne.

PS
Znasz różnicę między lokomotywą a szklanką?

Saboor
12.09.15, 17:34
Znasz różnicę między lokomotywą a szklanką?
Nie filozoficzną, bo marny ze mnie kolejarz, i jeszcze gorszy ankocholik...

---------- Post dodany o 17:34 ---------- Poprzedni post był o 17:02 ----------

No... i co z tym pociągiem i musztardówką?

And.N
12.09.15, 18:45
Bo :
Wyobrażasz sobie mecz piłkarski w którym każdy zawodnik ma gwizdek i może decydować czy zagranie przeciwnika było prawidłowe?
Albo Sejm, w którym zasiada 38 mln Polaków?
Do Twojej propozycji też można się czepić.
Jeżeli będzie wygrywał stale ten sam zawodnik, tylko on będzie podawał swoje foty do następnej edycji, wszystkim się znudzi popRAWianie tego samego autora. :wink:
Myślę, ze przesadzasz. Teraz jest podobnie jak piszesz. W głosowaniu zasiada "38 mln Polaków" uważam to za dobre rozwiązanie, a jeśli chodzi o "tego samego autora" również jest podobnie...


Mam wiesz taką mała wątpliwość, czy osoba która nie umie znaleźć balansu bieli na zdjęciu jest w stanie ocenić przydatność rawa do poprawki.
Przypomnij sobie jak skończyło się OlyRulez z tematem zapodawanym przez zwycięzcę...
Z tego co kojarzę w OlyRulez temat ostatnio był wyznaczany przez zwycięzcę danej edycji ? Jak się skończyło chyba wiadomo - lenistwem prowadzącego, dla mnie nie ulega wątpliwości, masz inne zdanie ?, chętnie posłucham.

Tak nawiasem mówiąc "przydatność" ostatniego RAW-a do popRAWki też jest mocno dyskusyjna, a osoby decyzyjne chyba wiedzą co to balans bieli...

Polecam regulamin (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=217031) z podobnej zabawy jak na forum Nikoniarze.pl:
w skrócie:

- termin nadsyłania prac - 1 tydzień
- głosowanie - 3 dni

Zdjęcie zgłasza zwycięzca głosowania poprzedniej "tury".

3.1 Zwycięzca konkursu rozpoczyna kolejną turę zabawy. W przypadku remisu, osoby te robią dogrywkę na tym samym pliku RAW lub innym podesłanym przez kierownika lub kogoś z użytkowników, w terminie 3 dni od zakończenia 1wszego etapu zabawy. Następnie tworzone jest dodatkowe głosowanie w celu ustalenia zwycięzcy.

3.3 W razie gdy zwycięzca nie postawi następnego wyzwania, wystawi je kolejna osoba wg rankingu

helmuth
12.09.15, 19:13
Myślę, ze przesadzasz. A myśl sobie co chcesz.
Nie mam zamiaru z Tobą dyskutować. Zgłosiłem swoją propozycję, Ty zgłosiłeś swoją. Reszta i tak nie zależy ode mnie.
Może ktoś jeszcze coś dołoży i Saboorowi zaświeci jakaś żaróweczka :wink:


No... i co z tym pociągiem i musztardówką?Dla mnie, między lokomotywą a szklanką nie ma żadnej różnicy.
Ani jednym, ani drugim się nie ogolę.

To w kontekście różnicy między jury a głosowaniem. Dla mnie nie ma żadnej- obie metody wymagają czasu na wyłonienie zdjęcia do obróbki.
Im mniej niepotrzebnych przerw między edycjami, tym lepiej dla zabawy.

apz
12.09.15, 19:29
...

Tak nawiasem mówiąc "przydatność" ostatniego RAW-a do popRAWki też jest mocno dyskusyjna......


Masz rację, czas to przerwać. Po cóż kontynuować... Lepiej będzie trzymać przy piersiach swoje wszystkie "prawa autorskie" w komplecie.

And.N
12.09.15, 19:38
Bardziej liczyłem na odpowiedź tu:

...Przypomnij sobie jak skończyło się OlyRulez z tematem zapodawanym przez zwycięzcę...
... Jak się skończyło chyba wiadomo - lenistwem prowadzącego, dla mnie nie ulega wątpliwości, masz inne zdanie ?, chętnie posłucham.
ale nieważne...
Edit.

Masz rację, czas to przerwać. Po cóż kontynuować...
Nic takiego nie pisałem czy sugerowałem, ale jak widac po powyższym cytacie interpretacja może być (jest) dowolna...co mnie martwi nieco...

Saboor
14.09.15, 09:35
Z tego co kojarzę w OlyRulez temat ostatnio był wyznaczany przez zwycięzcę danej edycji ? Jak się skończyło chyba wiadomo - lenistwem prowadzącego, dla mnie nie ulega wątpliwości, masz inne zdanie ?, chętnie posłucham.
Wiesz... czasem prowadzący mają po prostu dość czytania notorycznych narzekaczy.

Tak nawiasem mówiąc "przydatność" ostatniego RAW-a do popRAWki też jest mocno dyskusyjna, a osoby decyzyjne chyba wiedzą co to balans bieli...

Polecam regulamin (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=217031) z podobnej zabawy jak na forum Nikoniarze.pl:
w skrócie:/.../

Jak spojrzeć na historię popRAWki, najlepiej funkcjonowała bez szczególnych regulaminów i obostrzeń,
jako spontan, no ale to były inne czasy, wtedy forumowicze fotografią i obróbką się bawili, tak zwyczajnie: ba-wi-li
To hobby a a hobby ma sprawiać radość.

ahutta
14.09.15, 09:54
Jak spojrzeć na historię popRAWki, najlepiej funkcjonowała bez szczególnych regulaminów i obostrzeń,
jako spontan, no ale to były inne czasy, wtedy forumowicze fotografią i obróbką się bawili, tak zwyczajnie: ba-wi-li
To hobby a a hobby ma sprawiać radość.

Gdyby nie regulamin, to można by na zdjęciu dodać gościa z kontroli skarbowej sprawdzającego czy klient dostał paragon, a tak... ech... szkoda gadać :p

Saboor
14.09.15, 09:56
Popatrz na edycje 2009-2011 były b.fajnie

ahutta
14.09.15, 10:17
Popatrz na edycje 2009-2011 były b.fajnie

A czy ja twierdzę, że nie? :p

robtor
14.09.15, 10:28
Popatrz na edycje 2009-2011 były b.fajnie
Wspominanie starych czasów to pierwsze objawy... lepiej nie pisać czego ;):mrgreen: , a ja kolegę Saboor-a jeszcze o to nie posądzam :)

helmuth
14.09.15, 10:29
Jak spojrzeć na historię popRAWki, najlepiej funkcjonowała bez szczególnych regulaminów i obostrzeń ...Czyżbyś sugerował, że regulaminy i obostrzenia zabiły popRAWkę? :shock:

apz
14.09.15, 10:29
Wspominanie starych czasów to pierwsze objawy... lepiej nie pisać czego ;):mrgreen: , a ja kolegę Saboor-a jeszcze o to nie posądzam :)

Przecież wiesz, że lepsze już było...

Saboor
14.09.15, 10:33
Wspominanie starych czasów to pierwsze objawy... lepiej nie pisać czego ;):mrgreen: , a ja kolegę Saboor-a jeszcze o to nie posądzam :)
:mrgreen: ja siebie też nie.

---------- Post dodany o 10:32 ---------- Poprzedni post był o 10:30 ----------


Czyżbyś sugerował, że regulaminy i obostrzenia zabiły popRAWkę? :shock:
Nie Heniu, nie regulaminy a podejście do popRAWki. Była fajna zabawa a zrobiła się niemal apteka, zmierzająca
w kierunku Nikoniarzy.

---------- Post dodany o 10:33 ---------- Poprzedni post był o 10:32 ----------


Przecież wiesz, że lepsze już było...
Uhm.. a zaj....te dopiero będzie. :wink:

apz
14.09.15, 10:47
...Jak się skończyło chyba wiadomo - lenistwem prowadzącego, dla mnie nie ulega wątpliwości, masz inne zdanie ?, chętnie posłucham.

Mocny i nieuprawniony zarzut, częściej widziałem używając tej terminologii "lenistwo" potencjalnych uczestników lub nadmierne udziwnienie tematów....




Tak nawiasem mówiąc "przydatność" ostatniego RAW-a do popRAWki też jest mocno dyskusyjna...
Pomijąc falę narzekań... także dyskusyjna teza.
By uzyskać porządny efekt należało wykonać HDR-a i/lub obrobić na warstwach i przede wszystkim poszukać właściwego, dla skóry i barw firmowych producentów alkoholu, balansu bieli.
Z wyników sądząc nie było to łatwe zadanie.
Na ciekawą etiudę (ćwiczenie) kadr w sam raz.

ahutta
14.09.15, 11:00
Była fajna zabawa a zrobiła się niemal apteka...

...lub nadmierne udziwnienie tematów....

Przesadzacie. Udziwniania i apteki jakie zaproponował jeden z nowych forumowiczów (pewnie jest teraz gdzieś tam w odmętach Internetu) chyba nikt nie jest w stanie przebić.

szafir51
14.09.15, 11:36
mam kilka zdjęć, które ostatnio zrobiłem i po obróbce nie jestem z nich zbytnio zadowolony. Może mógłbym któreś z nich zaproponować do popRAWki? W obróbce nie jestem jakoś specjalnie biegły i chciałbym zobaczyć co bardziej doświadczeni forumowi koledzy są w stanie wyciągnąć z tych kadrów?
Taka luźna propozycja, bo jeżeli przyznanie się do skaszanienia zdjęcia i braku umiejętności jego obróbki jest formą autopromocji to inaczej rozumiemy to pojęcie :) Może wrzucę wieczorem nieobrobione jpegi i zdecydujecie, czy warto się z nimi pobawić czy nie (bo to w końcu ma być zabawa?)

ahutta
14.09.15, 11:44
Czasem takie zabawy w ramach autorskiego wątku się odbywają i powiem szczerze wydaje mi się, że szybciej uzyskasz rezultat i ew. dyskusję w wątku autorskim, niż w popRAWce. Nie żebym oponował przed obróbką Twoich zdjęć w ramach popRAWki, ale chyba w wątku autorskim będzie szybciej :)

helmuth
14.09.15, 11:50
... częściej widziałem używając tej terminologii "lenistwo" potencjalnych uczestników lub nadmierne udziwnienie tematów....
Nie ma skutków bez przyczyny.
Wydaje mi się, że dążenie autorów do wymyślania niejednoznacznie określonych tematów, spowodowało spadek zainteresowania zabawą.


By uzyskać porządny efekt należało wykonać HDR-a i/lub obrobić na warstwach i przede wszystkim poszukać właściwego, dla skóry i barw firmowych producentów alkoholu, balansu bieli.Czyli wprawka dla tych, którzy posiadają odpowiednie programy i potrafią się nimi posługiwać. Nie każdy ma jedno i drugie.
Stąd małe zainteresowanie zabawą.

---------- Post dodany o 11:50 ---------- Poprzedni post był o 11:47 ----------


Może wrzucę wieczorem nieobrobione jpegi ...Masz swój wątek? Przecież nie musisz pytać co masz tam wklejać :-P

apz
14.09.15, 13:53
...
Czyli wprawka dla tych, którzy posiadają odpowiednie programy i potrafią się nimi posługiwać. Nie każdy ma jedno i drugie.
Stąd małe zainteresowanie zabawą.

...

Np. Ostatni Olympus Viewer i darmowy Zoner lub Gimp, czyli nie tak wiele... Co do drugiego się zgadzam, ale po to właśnie są wprawki nazywane przeze mnie staroświecko etiudami.

Saboor
16.09.15, 10:15
A56 gratuluję kolejnego zwycięztwa popRAWkowego!!!!
I proszę o RAW do następnej edycji.

robtor
16.09.15, 10:50
Chyba mój faworyt wygrał :mrgreen: , GRATULACJE!

Saboor
16.09.15, 12:43
Tak poza konkursem, ciekaw jestem Waszej opinii o pracy Galla Anonima:

157137

robtor
16.09.15, 13:21
Ja się nie znam, ale... poziomem nie odbiega od pozostałych (kolor "Hainekaena" mi się nie podoba na przykład :) ), jak to jakiś artysta stworzył to niech mi wybaczy... ;):mrgreen:
ps ja się tym prywatnie bawiłem... ale kompletnie nic co by nawet mnie zadowoliło, mi nie wyszło :)

helmuth
16.09.15, 13:29
Gratuluję zwycięzcy! :)

I proszę o RAW do następnej edycji.Kogo konkretnie?
Było trochę dyskusji na ten temat ale nie widzę żadnego zapisu na ten temat w regulaminie. :roll:


Chyba mój faworyt wygrał :mrgreen: , GRATULACJE!A ja już nie pamiętam na kogo głosowałem :|

apz
16.09.15, 13:35
Gratuluję zwycięzcy! :)
Kogo konkretnie?
Było trochę dyskusji na ten temat ale nie widzę żadnego zapisu na ten temat w regulaminie. :roll:

Aja już nie pamiętam na kogo głosowałem :|

Gratuluję zwycięzcy!

A co do pracy Anonima- podoba się mi oddanie kolorów, ale pamiętam to miejsce o 1,5-2 EV ciemniejsze, przed wojna mawiali o takich miejscach, starożytni Polacy, nora....

ahutta
16.09.15, 13:39
Wg mnie jest trochę za żółto. Poza tym trochę mnie dziwi próba rozjaśniania na siłę górnej części zdjęcia. Rozumiem, że chcemy pokazać jak najwięcej szczegółów, ale widać, że w tej części baru oświetlenie było szczątkowe, a główne źródło światła to dość ostre słońce wpadające przez okna. Tu wygląda jakby to było dodatkowo podświetlone.

Krakman
16.09.15, 14:01
A ja myślałem, że to poprawka a wszystkie zdjęcia popsute....:wink:

A56
16.09.15, 16:04
Dziękuję wszystkim za gratulacje.
Trochę na temat tego zdjęcia tu już napisano. Ja dodam ze swojej strony, że tam nie byłem i wywoływałem to zdjęcie tak jak moja wyobraźnia mi podpowiadała a umiejętności pozwoliły.
Kol ahuta napisał o rozjaśnianiu górnej części zdjęcia. Na siłę tego nie robiłem. To prosty zabieg i dopasowałem tę część zdjęcia do tego co ewentualnie widziało by ludzie oko. Aparat fotograficzny z takimi kontrastami i różnymi źródłami światła sobie nie radzi. Ludzkie oko widzi inaczej, więc starałem się zrobić podobnie do tego co widzi człowiek.
Co do RAW-a to chętnie prześlę. Ale nie liczcie na to, że będzie to ciekawy kadr. Takie kadry zostawiam sobie. Bo gdy oddam negatyw, to już może to nie być moim zdjęciem i może być użyte bez mojej zgody.

Saboor
16.09.15, 16:29
Gratuluję zwycięzcy! :)
Kogo konkretnie?
Było trochę dyskusji na ten temat ale nie widzę żadnego zapisu na ten temat w regulaminie. :roll:
Zwycięzcę A56, a zapisu nie będzie póki nie ustalę czy to będzie ciągłość, coś jeszcze?

ahutta
16.09.15, 17:07
Kol ahuta napisał o rozjaśnianiu górnej części zdjęcia. Na siłę tego nie robiłem. To prosty zabieg i dopasowałem tę część zdjęcia do tego co ewentualnie widziało by ludzie oko.

To akurat napisałem w kontekście zdjęcia, które Saboor zamieścił poza konkursem :)
Na Twoim też jest dość jasno ta część pokazana, ale jak napisałeś nas tam nie było, więc każdy ma tu swoją interpretację :)